úterý, 13 září 2022 13:03

Festival Janáček Brno v listopadu s pěti operami a řadou koncertů

Autor:

„Festival otevře premiéra nové inscenace propojující drama Z mrtvého domu s prvním scénickým uchopením Glagolské mše.“

„Quo vadis, monumentální dílo Felikse Nowowiejského, zazní v Brně 19. listopadu vůbec poprvé.“

„Pozornost budí v programu americká sopranistka Corinne Winters, která v rámci ženevské produkce ztvární Káťu Kabanovou.“

 

113

 

Pět operních inscenací, čtyři mimořádné symfonické koncerty, patnáct komorních programů a recitálů i studentské projekty slibuje program mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Město bude od 2. do 20. listopadu 2022 patřit dílu Leoše Janáčka a umělců, kteří ho inspirovali nebo jím naopak byli inspirováni. Vystoupí významné české i zahraniční soubory a s nimi mimo jiné čtveřice nejznámějších českých dirigentů střední generace – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović.

Z Janáčkova odkazu se publikum může těšit především na tři opery. Festival Janáček Brno 2022 otevře premiéra nové inscenace Janáčkovy opery Národního divadla Brno propojující drama Z mrtvého domu s prvním scénickým uchopením Glagolské mše. Káťu Kabanovou přivezou soubory pražského Národního divadla a Velkého divadla ze Ženevy. Velšská národní opera bude v Brně hostovat s Věcí Makropulos. Pražský soubor přiveze navíc Schulhoffovy Plameny, stejně jako Káťu Kabanovou v režii Calixta Bieita.

 

Quo-vadis

 

Osmý ročník festivalu má jako téma „Quo vadis“, odkazující k Janáčkově oblíbené duchovní skladbě od Felikse Nowowiejského. Monumentální dílo vycházející z námětu stejnojmenného Sienkiewiczova historického románu zazní v Brně 19. listopadu vůbec poprvé, a to v nastudování dirigenta Johna Fioreho. Příběh, obsahující i legendu o setkání apoštola Petra s Kristem, se odehrává ve starověkém Římě za Neronova pronásledování křesťanů. Premiéra v amsterdamském sále Concertgebouw v roce 1909 přinesla skladateli mezinárodní uznání. O generaci starší Janáček usiloval jako dirigent uvést oratorium v Brně už v roce 1910, ale z provedení jako nereálného projektu po roce příprav nakonec sešlo. O skladbě čtěte víc v článku v SeriáluPlus Klasika v souvislostech. K letošnímu mottu „Quo vadis“ se však vhodně pojí i další festivalové programy.

 

991

 

Pozornost budí v programu americká sopranistka Corinne Winters, která v rámci ženevské produkce ztvární Káťu Kabanovou. Zpívala tam také letos na jaře v nastudování Tomáše Hanuse Jenůfu a jako Káťa excelovala už v srpnu v Hrůšově inscenaci na Salcburském festivalu. Stejně tak slibuje výjimečné okamžiky tenorista Nicky Spence, který přijede s Velšskou národní operou, ale vystoupí v Brně také v Janáčkově Zápisníku zmizelého, spolu s klavíristou Juliem Drakem a mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou. Jejich společné CD získalo v roce 2020 ocenění BBC Music Magazine Awards a Gramophone Classical Music Awards.

 

1010

 

V rámci koncertní řady se na festivalu s Tomášem Netopilem představí Orchestre de la Suisse Romande, účinkující i v ženevské inscenaci Káti Kabanové, a to s díly od Janáčka, Musorgského a Šostakoviče a s houslistkou Viktorií Mullovou. Orchestr Welsh National Opera s Tomášem Hanusem (rozhovor s ním čtěte ZDE) také zahraje na festivalu vedle opery i koncertně: uvedou Janáčka a Brittena a s Adamem Plachetkou Dvořákovy Biblické písně. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor a Marko Ivanović připravují vedle Janáčka a Rubinsteina především Vokální symfonii Vladimíra Sommera, vnímanou jako jedno z nejpozoruhodnějších děl české hudby druhé poloviny 20. století.

 

101

 

Inscenaci Glagolská mše / Z mrtvého domu, připravovanou režisérem Jiřím Heřmanem, odvysílá 6. listopadu OperaVision ve spolupráci s Českou televizí prostřednictvím live streamu.

Komorní koncerty přivedou do Brna známé interprety a soubory, jako jsou Josef Špaček, Iva Bittová, Miroslav Sekera, Ivo Kahánek, Tomáš Jamník, Martin Kasík, Pavel Haas Quartet nebo Zemlinsky Quartet. Prostor dostane Brno Contemporary Orchestra i mladí z Konzervatoře Brno a z Hudební fakulty JAMU.

 

102

 

Janáček Brno, pořádaný brněnským Národním dvadlem, byl oceněn prestižní cenou The International Opera Award za nejlepší festival roku 2018.

 

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.