sobota, 24 září 2022 12:33

Chata v Jezerní kotlině jako světová premiéra pro skauty a Brno Contemporary Orchestra

Autor:

Netradiční zakončení desáté, jubilejní sezóny Brno Contemporary Orchestra (BCO) se bude konat v neděli 25. září od 17 hodin. Orchestr rozezní novorenesanční budovu původně restauračního pavilonu z roku 1855, dnes Střediska volného času Lužánky, které nese jméno nejstaršího veřejného parku v zemích Koruny české. Návštěvníky mimo jiné čeká světová premiéra suity z opery Chata v Jezerní kotlině brněnského skladatele Františka Chaloupky, která je inspirována románem Jaroslava Foglara.

 

0008

 

Opera-instalace „Chata v Jezerní kotlině“ pro čtyři saxofony a dva chlapecké soprány je volně inspirována románem Jaroslava Foglara. Vznikla v roce 2016 a měla premiéru na festivalu Music Olomouc. V roce 2021 byla uvedena ještě na festivalu Hudební současnost v Ostravě, avšak díky zcela odlišným dispozicím prostoru musel být předělán původní scénografický koncept, choreografie a částečně i hudba. Tato verze pro Brno Contemporary Orchestra z roku 2022 počítá s rozšířeným obsazením pro komorní ansámbl a krojovaný skautský oddíl, který dostal za úkol vyrobit si na představení během léta poněkud specifické hudební nástroje.

Do dramaturgie krásně zapadla také skladba Jarmila Burghausera, který byl od roku 1935 právě členem Foglarova skautského oddílu (pražské Dvojky) a pro český skauting toho mnoho vykonal – mimo jiné upravil do současné podoby skautskou hymnu,“ uvádí BCO, který také přivítá tři hosty z Malty – skladatele Euchara Gravina a Rubena Zahru s klavíristkou Triciu Dawn Williams, kteří společně tvoří mimo jiné skladby pro dětský klavír.

 

0007

 

Naše 10. koncertní sezóna s názvem ‚We are the world‘ vyvrcholí netradičně v září posledním koncertem s podtitulem ‚We are the children‘ (název vypůjčen z písně Michaela Jacksona). Koncert je věnován dětem, kterých se ptáme, zdali ‚mají na co hrát‘. Protože jsem sám skautským vedoucím a jezdím na tábory, hrávám u táboráku, není mi toto téma cizí,“ vysvětluje umělecký vedoucí a dirigent Pavel Šnajdr a dodává: „Některé nástroje, na které budeme hrát, jsou vyrobené přímo dětmi z brněnských skautských oddílů, některé jsme zapůjčili (děkujeme Martinu Kyšperskému a Pavlu Ostrému). Jsem moc zvědav, jak vše bude fungovat a moc se na to těším.

 

0009

 

Foto: Fb Brno Contemporary Orchestra, Fb - Skautská nadace Jaroslava Foglara

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.