pondělí, 26 září 2022 10:47

Jihočeský kytarový festival pošesté

Autor:

V Nových Hradech a okolí se bude od 29. září do 2. října konat šestý ročník Jihočeského kytarového festivalu. Ten nabídne koncerty, masterclassy, přednášky a prezentace. Představí se čeští i zahraniční umělci.

 

008

 

Ve čtvrtek 29. září od 19 hodin rozezvučí stěny Zámeckého divadla renesanční loutna a viola da gamba. Zahraje tam maďarské duo Csaba Nagy společně se Sándorem Szászvárosim. Oba umělci se řadí mezi nejlepší hráče na dobové nástroje v Maďarsku, vystupují ale i v jiných koutech Evropy. Jsou velmi aktivní v mnoha souborech staré hudby a hrají i méně známá díla 15. až 17. století.

Pátek 30. září bude v Kulturně-spolkovém domě Nové Hrady od 19 hodin patřit tuzemským jménům klasické kytary – Štěpán Rak zahraje společně se synem Janem Matějem Rakem. Umělci se představí cyklem nazvaným Vůně sena a benzínu.

 

010

 

Sobotním večerem vyvrcholí série uměleckých koncertů letošního ročníku. Bude patřit skvělému Adrianovi del Salovi z Itálie. „Adriano patří mezi nejvýznamnější jména mladé generace. Je držitelem 12 prvních cen na důležitých mezinárodních soutěžích. V současné době vyučuje na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a na Guitar Academy Segovia v Pordenone,“ představují umělce pořadatelé. Koncert se bude konat 1. října v Zámeckém divadle Nové Hrady také v 19 hodin.

V sobotu odpoledne v 16 hodin se v kostele v rakouském městě Heinrichs bude konat koncert věnovaný českým a rakouským účastníkům a zpečetí tak česko-rakouskou spolupráci. Celý festival zakončí v neděli slavnostní Závěrečný koncert účastníků festivalu a kytarových souborů, a to ve 14 hodin v kinosále Českého domu v Nových Hradech.

Festival každoročně nabízí možnost tzv. masterclasses – individuálních mistrovských lekcí s jednotlivými lektory a umělci. Díky takové možnosti mají studenti konzervatoří a vysokých škol jedinečnou možnost získat neocenitelné rady a zkušenosti a kontakty tzv. face to face,“ sdělují organizátoři s tím, že tradičně nabídnou lekce s Taťánou Klánskou, pedagožkou ZUŠ Ilji Hurníka v Praze a Hudebního gymnázia Hlavního města Prahy. Komorní hru lze absolvovat u Rostislava Coufala ze ZUŠ Střezina, Hradec Králové. Dále přijali pozvání pedagog HAMU, chorvatský kytarista Ozren Mutak a Jozef Zsapka, slovenskomaďarský pedagog hry na kytaru vyučující na VŠMU Bratislava. Zcela jistě bude velmi žádaná účast na mistrovských kurzech u Adriana del Sala. Všechny tyto lekce jsou otevřené k náslechům aktivním i pasivním účastníkům festivalu.

 

009

 

V letošním roce povede přednášku Jan Matěj Rak na téma Ragtime a doprovodná kytara. Dále se bude konat přednáška kytaristy, skladatele a aranžéra Tomáše Illeho o jeho nové škole hry na klasickou kytaru Klasická kytara krok za krokem. Tomáš Ille bude prezentovat svou novou školu aktivně s kytarou a promítáním ukázek z publikace, své postupy bude také demonstrovat na svém žákovi. Očekává se autogramiáda výtisků, které budou k zakoupení na místě. Učebnice v češtině představuje originální koncept zaměřený na výuku kytarové hry od samého počátku do mírně pokročilé úrovně a přináší mimo jiné spoustu nových kytarových etud a přednesových skladeb autora. Přednáška je určena zejména všem současným i budoucím kytarovým pedagogům na ZUŠ či jiných hudebních školách.

Festival je každoročně hrdý na svou spolupráci se Střední umělecko-průmyslovou školou hudebních nástrojů a nábytku z Hradce Králové. Prioritou tohoto partnerství je propagace kytarářské práce i školy a zároveň přiblížení zmíněného řemesla široké veřejnosti. Spolu se studenty přijede mistr dílen Václav Hornych. V plánu je výstava tuzemských stavitelů kytar – svou účast přislíbili například Libor Pražan, Tomáš Honěk, Petr Vančata nebo Petr Láska. „Možnost návštěvy prodejní výstavy dáváme všem zájemcům, a dokonce i kolemjdoucím zdarma. Prezentace má speciálně určený čas v harmonogramu festivalu a pořádáme i jedinečnou zvukovou zkoušku vystavených nástrojů, kde proběhne přehrávka kytar jedním či dvěma kytaristy a je zde možnost si nejen poslechnout ve velkém sále,“ zve festival.

 

005

 

Projekt je zaměřen i na účast v jednom či ve dvou kytarových orchestrech různých úrovňových stupňů. První, tzv. „Malý kytarový orchestr“, je zaměřen na žáky ZUŠ, kde během čtyř dnů nastudují několik skladeb pod vedením umělecké vedoucí Kláry Ferenczi. „Velký kytarový soubor“ letos povede jeden z nejvýznamnějších tuzemských pedagogů klasické kytary, zakladatel Bohemian Guitar Orchestra, Rostislav Coufal. Velký kytarový soubor cílí na velmi šikovné žáky ZUŠ, studenty uměleckých škol a pedagogy.

 

002

 

V rámci česko-rakouské spolupráce připravují organizátoři sobotní setkání studentů a pedagogů z českých a rakouských hudebních škol. Edukativní workshop Jana Podroužka o loutně v Musikheimu v Heinrichsu zakončí v tamějším kostele společné vystoupení vybraných účastníků festivalu z obou stran státních hranic.

Festival byl založen roku 2015. Po dobu čtyř let se konal v Trhových Svinech a nesl název Mezinárodní kytarový festival Trhové Sviny. Pátý ročník, který měl proběhnout roku 2020, byl posunut na rok následující z důvodu koronavirové krize. Od roku 2021 hostí tuto akci krásné příhraniční jihočeské město Nové Hrady. Ty disponují mnoha historickými památkami s krásnými sály, které jsou velmi přívětivé kytarovým tónům. Pro koncerty festival využívá především empírové zámecké divadlo – divadelní sál novohradského zámku, sál Kulturně-spolkového domu Nové Hrady, od letošního roku také rokokový sál s historickými freskami ve Wellness hotelu Rezidence.

Během let se v rámci festivalu vystřídala zvučná jména klasické kytary z Čech i zahraničí, například Pavel Steidl, Marcin Dylla, Petr Saidl, Flaco de Nerja, Duo Siempre Nuevo, Carlina Flores a další. Akce je pořádána ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny ve spolupráci se Spolkem rodičů a přátel školy při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny, Kruhem přátel hudby při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny a městem Nové Hrady.

 

210

 

Foto: Milan Svoboda, Jiří Kučera, Fb - Csaba Nagy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.