čtvrtek, 29 září 2022 12:55

MHF Silberbauerovo hudební Podyjí v říjnu

Autor:

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí se v říjnu uzavře. Hudební díla jsou letos prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a Dolního Rakouska převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida.

 

001

 

V sobotu 1. října v kostele svatého Štěpána v rakouském Retzu zazní Faurého Requiem spolu se Schubertovou skladbou Smrt a dívka. Účinkovat bude festivalový komorní orchestr Thayatal, smíšený brněnský sbor Ars Brunensis, sopranistka Eva Daňhelová a barytonista Aleš Janiga, vše pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda.

 

007

 

Evropské dny kulturního dědictví oslaví festival v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově. Na koncertě zaznějí Vivaldiho a Händelova díla v podání komorního souboru Atlantis Collegium. Tento koncert je z původního data přesunut a zazní v pátek 7. října.

 

003

 

Sobotní koncert 8. října v Louce u Znojma v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava nabídne už druhým rokem společné vystoupení čtyř ZUŠ z České republiky. Cílem je podporovat mladé talentované žáky a nabídnout jim možnost vystupování na festivalu.

 

008

 

V nádherných prostorách kostela kláštera Geras se uskuteční 9. 10. v 16 hodin koncert olomouckého varhaníka Karla Martínka, sopranistky Markéty Israel Večeřové a hobojisty Jana Kučery,“ zve festival a dodává, že v sobotu 22. října se chystá výjimečný večer v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově na Moravě. Ve spolupráci skladatelů Tomáše Pálky, Michaely Pálky Plachké a Jiřího Lukeše bude uveden melodram „Hra světla a temnoty“, který propojí jedinečným způsobem hudbu, světlo a tanec. Na koncertě se podílejí pedagogové a studenti Ateliéru světelného designu JAMU pod vedením Vladimíra Buriana. Vystoupí trumpetista Petr Hojač, klarinetista Jiří Mráz, varhanice Kateřina Málková, zpěvem ozdobí mezzosopranistka Iva Kružíková, basista Josef Škarka a tancem vše propojí Jan Razima.

 

004

 

Festival se uzavře v neděli 23. října koncertem „Variace na starý chorál“ v rakouském Röschitzu. Zaznějí tam premiéry skladatelů Daniela Forróa a Tomáše Pálky. Představí se zde Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, varhaník Petr Kolař a hobojistka Barbora Šteflová.

 

Foto: Dita Dvořáková, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.