sobota, 08 říjen 2022 11:26

Začíná nová sezóna Českého spolku pro komorní hudbu

Autor:

Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou stou dvacátou osmou sezónu osmadvacet koncertů v pěti cyklech. První koncert, operně laděný recitál, nabídne už v neděli 9. října ve Dvořákově síni Rudolfina přední český tenorista Pavel Černoch s klavíristou Davidem Švecem.

 

001

 

Recitálová řada Českého spolku pro komorní hudbu zahrnuje ještě další tři vystoupení. V jejím rámci zahraje také houslista Leonidas Kavakos, který se s recitálovým programem, složeným ze skladeb Schuberta, Janáčka a Francka, v prosinci v Praze představí poprvé. Díla Bacha, Schumanna a Schuberta provede v únoru mezinárodně uznávaný klavírista Lukáš Vondráček. Vokálnímu umění bude věnován závěrečný, dubnový koncert, kdy britský tenorista Ian Bostridge přiveze do Prahy Schubertův cyklus Zimní cesta.

 

002

 

Vedle recitálového cyklu jsou pilířem 128. sezóny Českého spolku pro komorní hudbu vystoupení smyčcových kvartet. Na svém posledním evropském koncertě vystoupí americký Emerson Quartet, pětatřicet let existence opožděně oslaví Wihanovo kvarteto a dvacet let od založení si připomene Pavel Haas Quartet. Premiérově se představí mladý newyorský soubor Calidore Quartet, zahraje také Škampovo kvarteto a z Brna zavítá Graffovo kvarteto,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Další program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí Afflatus Quintet, v komorním složení naopak vystoupí Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce. Milovníky bicích nástrojů čeká vystoupení HAMU Percussion Ensemble.

 

004

 

Očekávaným koncertem bude ze sezóny 2020/2021 přeložený recitál předního českého specialisty na Chopina Ivana Klánského. Bachovy Goldbergovské variace provede na cembalo Jaroslav Tůma a na koncertě věnovaném tvorbě Niccoly Paganiniho se předvedou houslista Jiří Vodička a kytarista Pavel Steidl. „A dojde i na pozoruhodnou vokální tvorbu: kromě souboru Martinů Voices vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová nebo sopranistka Barbora Řeřichová,“ slibují organizátoři.

 

005

 

Kurátorem druhého cyklu se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet, violoncellista Peter Jarůšek, který si na tři koncerty přizval tuzemské i zahraniční spoluhráče. Kromě členů jeho domovského souboru s ním vystoupí violista Pavel Nikl, violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Dalibor Karvay nebo izraelský klavírista Boris Giltburg.

 

Foto: Fb České filharmonie, Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.