úterý, 11 říjen 2022 14:11

Kultura v srdci Prahy s mladými i zkušenými umělci

Autor:

Jubilejní 10. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy se uskuteční od 14. října do 14. prosince v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Představí se na něm už tradičně mladé talenty společně s významnými umělci a soubory. Vstup na všechny koncerty je zdarma.

 

004

 

Úvodní Harfový koncert se na festival vrací opět po dvou letech ve spolupráci s Pražským harfovým festivalem. Na pódium přivede mimořádnou osobnost, francouzskou virtuózku Isabelle Moretti působící na pařížské konzervatoři. Jak je pravidlem na festivalu, předcházet jí budou dvě talentované mladé harfistky, a to Miriam Anna Raichová a Anastasija Subina, Ukrajinka studující na Pražské konzervatoři. Zahajovací večer je na programu 14. října od 19 hodin.

 

002

 

Následovat bude Laureátský koncert, a to ve čtvrtek 20. října opět od 19 hodin. Představí se laureát Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, barytonista Daniel Kfelíř s áriemi z Mozartovy Figarovy svatby či Smetanovy Čertovy stěny, dále vítěz posledního ročníku soutěže Concertino Praga houslista Kristian Mráček, který se svým klavírním triem zahraje dílo Bohuslava Martinů, nebo akordeonista Martin Šulc, loňský vítěz soutěžního festivalu Mezinárodní akordeonové dny v Praze. Laureátský koncert je spojen s výročím třiceti let od vzniku Nadace Život umělce, instituce, která pomáhá právě mladým a začínajícím umělcům.

Pravidelným hostem festivalu je Barokní orchestr pod vedením Jakuba Kydlíčka. V letošním ročníku je na řadě ve čtvrtek 10. listopadu, kdy se v programu Jubilanti českého baroka bude věnovat dílům Jana Antonína Bendy a Františka Xavera Brixiho.

 

003

 

Mimořádný koncert připravila dramaturgie na úterý 15. listopadu, na které připadá úmrtí Jana Ámose Komenského. Právě programem Tribute to Komenský budou oficiálně ukončeny Národní oslavy Komenského. Audiovizuální projekt vznikl ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem Komenského Praha a vystoupí na něm talentovaní herci Magda Prostá a Tomáš Varga s úryvky děl našeho filosofa a spisovatele a smíšený sbor Punkt pod vedením Igora Karpilovského s díly Zdeňka Lukáše a Petra Ebena.

Ve čtvrtek 24. listopadu festival nabídne ambiciózní projekt Sen noci svatojánské, který spojí Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové s jeho pěveckým a hudebně dramatickým oddělením v dílech letošního jubilanta Mendelssohna Bartholdyho, Antonína Dvořáka či Sergeje Prokofjeva.

 

005

 

Závěrečný koncert přivede 14. prosince na pódium smyčcové kvarteto Apollon Quartet, které letos slaví 30 let od svého založení. Ke svému jubileu si připravilo Dvořákův Slovanský kvartet Es dur a Lamentace Eduarda Douši věnované malíři Mikuláši Medkovi. Zároveň si pozvalo i další hosty, a to talentovanou klarinetistku Natálii Hrdovou k provedení Mozartova klarinetového koncertu a akordeonistu Ladislava Horáka ke společnému uvedení skladby emeritního ředitele Pražské konzervatoře a člena Rady pořádajícího spolku Jednota pro zvelebení hudby v Čechách Pavla Trojana.

 

001

 

Foto: Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, Fb Isabelle Moretti, Fb LŠBH, Daniel Jäger

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.