neděle, 30 říjen 2022 09:30

Festival Janáček Brno 2022 zahájí inscenace Z mrtvého domu / Glagolská mše

Autor:

Osmý ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno se bude konat ve dnech 2. až 20. listopadu. Slavnostní zahájení festivalu už tradičně patří souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Stejně jako v minulých ročnících půjde i v tomto případě o mimořádný projekt, který spojí v průběhu jednoho večera poprvé dvě Janáčkova vrcholná díla: operu Z mrtvého domu se scénickým ztvárněním Glagolské mše v hudebním nastudování Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Návštěvníky řady projektů čekají kromě Hrůši také dirigenti Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović, české i zahraniční soubory a interpreti, jako jsou Welsh National Opera, Grand Théâtre de Genève, Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, houslista Josef Špaček nebo pěvci Corinne Winters, Nicky Spence, Tomasz Konieczny či Adam Plachetka. Nabitým festivalovým programem se tentokrát prolíná téma „Quo vadis“. Kompletní program festivalu najdete zde.

 

110

 

Co k netradičnímu spojení Janáčkovy opery Z mrtvého domu a Glagolské mše vedlo, upřesňuje Jakub Hrůša: „Je tu určitá nedopovězenost závěru opery a také její délka, která umožňuje ještě další rozvinutí. I to, že skladby byly komponovány v blízkosti jedna druhé. Glagolská mše umožňuje vstup ženského světlého elementu, jak ve sboru, tak v sólových hlasech.“ Režisér Jiří Heřman dodává, že Janáček nás stejně jako Dostojevský vtahuje do psychiky lidí, kteří spáchali závažný čin, a lidí, kteří jsou ve věznici z politických důvodů či nedopatřením a musí se s životem věznice popasovat. Opeře dominují monology vězňů, kteří spáchali trestný čin kvůli ženě. Janáček zde odkrývá vrstvy mužského srdce, které bez ženy nemůže existovat, svět je pro něj ‚mrtvým domem‘ a nemusí to být jenom milenka, ale také matka jako u jedné z hlavních postav Aljeji či Gorjančikova, který zmiňuje v závěru opery sen o matce. „Glagolská mše pro mne tyto dva světy opět propojuje a očišťuje,“ uzavřel režisér.

 

112

 

Diváci se mohou těšit na pěvecké obsazení, které dává prostor mladé generaci pěvců, ať to je Roman Hoza (Gorjančikov), Pavol Kubáň (Šiškov) či Jarmila Balážová (Aljeja), která sklidila velký úspěch s rolí Varvary na letošním Salcburském festivalu, a samozřejmě úspěšným českým i zahraničním pěvcům pravidelně spolupracujícím s brněnskou operou, jako jsou Kateřina Kněžíková, Peter Berger či Gianluca Zampieri. Velmi symbolické bude hostování ukrajinského tenoristy Eduarda Martynyuka, který ztvární roli Šapkina a tenorový part v Glagolské mši společně s Peterem Bergerem.

 

111

 

Repríza 6. listopadu, v rámci níž bude probíhat live stream, bude po streamech Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky a Osudu už čtvrtým příspěvkem Janáčkovy opery NdB do mezinárodního projektu OperaVision. Informace k doprovodnému programu festivalu nazvanému Osprchujte se (s) Janáčkem najdete zde.

 

Foto: Marek Olbrzymek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.