pondělí, 31 říjen 2022 15:44

Košický festival ARS NOVA zahájí Quasars Ensemble

Autor:

Devatenáctý festival současného umění ARS NOVA, který organizuje Státní filharmonie Košice od roku 2003, zahájí ve středu 2. listopadu od 19 hodin v prostoru centra umělecké kreativity Tabačka Kulturfabrik soubor Quasars Ensemble. Pod taktovkou Ivana Buffy tam zazní dílo Harmoniemusik od předního německého skladatele žijícího v Chicagu, Hanse Thomally.

 

7777

 

Harmoniemusik je minimalisticky plynúci pohyb v priestore a čase. Osciluje medzi hudbou ako atmosférou a hudbou ako formou. Jednotliví hudobníci, rozmiestnení okolo publika, ho obklopujú najskôr impulzmi, ktoré sa postupne transformujú do harmónií a motívov. Hudobný vývoj sa napokon vracia k svojmu východiskovému bodu,“ uvádějí pořadatelé.

Quasars Ensemble vznikl v roce 2008 a vedle hudby současné se věnuje i dílům starších epoch. Soubor spolupracuje s předními skladateli a interprety napříč celým světem a je hostem významných mezinárodních festivalů. V Košicích se objeví ve složení Audrey G. Perreault (flétna), Jozef Eliáš (klarinet), Diana Buffa (klavír), Tamás Schlanger (bicí nástroje), Peter Mosorjak (housle), Alexander Znamenskiy (viola) a Ján Bogdan (violoncello).

 

7778

 

Foto: J. Wesely

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.