středa, 02 listopad 2022 15:01

Klavírní festival Rudolfa Firkušného podesáté – Andsnes, Vinnickaja, Ardašev a Sokolov

Autor:

Mezinárodní Klavírní festival Rudolfa Firkušného pořádaný Pražským jarem je věnovaný oslavě klavíru a postavě významného českého klavíristy dvacátého století. Jubilejní, desátý ročník v termínu od soboty 5. do soboty 12. listopadu nabídne ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin čtyři recitály. Letos pozvání přijali klavíristé Leif Ove Andsnes z Norska, Anna Vinnickaja, Ruska žijící v Hamburku, náš Igor Ardašev a jeden z nejvýraznějších žijících představitelů tradice ruské klavírní školy, Grigorij Sokolov.

 

005

 

Leif Ove Andsnes v sobotu 5. listopadu přednese díla Alexandra Vustina, Leoše Janáčka, Valentyna Sylvestrova, Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. „Není mnoho klavíristů, kteří by měli v repertoáru komplet Poetických nálad. Je skvělé, že si toto téměř hodinu trvající vrcholné klavírní dílo Antonína Dvořáka budeme moci poslechnout v podání takové interpretační osobnosti, jakou je právě Leif Ove Andsnes,“ uvedl dramaturg festivalu Josef Třeštík.

 

003

 

Anna Vinnickajaúterý 8. listopadu zahraje skladby Césara Francka, Alexandra Skrjabina, Fryderyka Chopina a Maurice Ravela. Vítězka Soutěže královny Alžběty v Bruselu se v minulém roce představila na Salcburských hudebních slavnostech. „Chceme ji představit ve dvou polohách: v komorním koncertu v triu s houslistou Emmanuelem Tjeknavorianem a violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem během letošního Pražského jara, její sólový recitál pak nabídne právě Firkušného festival,“ vysvětlil na začátku letošního roku Třeštík. 

 

001

 

Igor Ardašev pro svůj recitál ve čtvrtek 10. listopadu připravil hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Sergeje Prokofjeva a Petra Iljiče Čajkovského. „Ardašev patří mezi velké propagátory Čajkovského Sonáty G dur. Máme radost, že toto neprávem opomíjené dílo zahraje i na Firkušného festivalu,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že už potřetí bude festival Rudolfa Firkušného hostit klavírního barda Grigorije Sokolova, jednoho z nejvýraznějších žijících představitelů velké tradice ruské klavírní školy. Každou sezónu se na několik měsíců uzavírá veřejnosti a pracuje pouze na jednom novém programu. Jeho koncerty se většinou konají v tlumeném osvětlení umožňujícím hluboké soustředění, mohou připomínat až mystický obřad. Sobotní koncert Grigorije Sokolova 12. listopadu nabídne návštěvníkům díla Henryho Purcella, Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmse. Tento večer se koná ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK.

 

002

 

Foto: Marco Borggreve, Oscar Tursunov, Helge Hansen, Pražské jaro – Zdeněk Chrapek 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.