čtvrtek, 17 listopad 2022 08:53

Filharmonie Brno nominována za Glassovu symfonii na cenu ICMA

Autor:

Pořadatelé International Classis Music Awards včera zveřejnili nominace nejlepších nahrávek pro rok 2023. Filharmonie Brno figuruje v top výběru kategorie soudobá hudba. Nominaci získala za album, které ve světové premiéře obsahuje nahrávku Symfonie č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse.

 

1

 

Pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese nahrávce dominuje několikanásobná držitelka Grammy, beninská pěvkyně Angélique Kidjo, doplňuje ji i jeden z nejuznávanějších současných varhaníků Christian Schmitt. „Mám z toho opravdu obrovskou radost, pamatuji si, jak jsem kdysi s Philipem začal probírat myšlenku, že by mohl zkomponovat symfonii. Měl za sebou úspěšné opery, pár orchestrálních skladeb a já jsem toužil dostat jeho hudbu do koncertních sálů a hrát ji se symfonickým orchestrem,“ uvedl Davies, kterého s Glassem pojí mnohaleté přátelství.

Glassova Dvanáctá symfonie měla světovou premiéru v roce 2019. Díky Daviesovi i jeho intenzivní spolupráci s pěvkyní Angélique Kidjo byla partitura opakovaně revidována a zaznamenala řadu drobných úprav textu. „Angélique a Dennis během četných společných představení dostali dílo skutečně do formy, protože prošlo četnými revizemi na cestě ke své konečné podobě. Jsem vděčný za jejich pokračující oddanost tímto způsobem. Christian přinesl své známé zkušenosti do prominentního varhanního partu a Filharmonie Brno pod Dennisovým vedením zní skvěle,“ uvedl Glass.

 

2

 

Filharmonie Brno dílo uvedla s Kidjo a Schmittem v české premiéře na Pražském jaru a zopakovala ji na zahájení Moravského podzimu. „V lednu příštího roku ji vezeme do Lipska a pak hlavně do Carnegie Hall. Zahájíme s ní naše velké americké turné, kdy 8. února zazní v newyorské premiéře za osobní účasti autora,“ těší se ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

 

Foto: archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.