pondělí, 21 listopad 2022 10:33

Benjamin Jusupov oslaví životní jubileum v Brně s pěti premiérami

Autor:

Benjamin Jusupov, izraelský skladatel, dirigent a klavírista tádžického původu, se vrací do Brna, kde před sedmi lety působil jako rezidenční umělec sezóny. Čekají ho zde tři koncerty – jeden komorní v Besedním domě a dva velké symfonické v Janáčkově divadle, a to od středy 23. do pátku 25. listopadu.

 

300

 

Jeho díla zní Evropanovi exoticky a velice blízce zároveň. Jsou inspirovaná středoasijským folklorem, židovskou hudbou i africkými národy. Právě důsledně promyšlená syntéza povýšená na přesvědčivou koncepci jej řadí k jedněm z nejuznávanějších světových skladatelů,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš a připomněl, že Jusupov už napsal skladby například pro Maxima Vengerova, Mishu Maiského, Vadima Repina nebo Reinholda Friedricha.

Snad nejočekávanější událostí je uvedení světové premiéry Kreutzerovy sonáty (Pocta Leoši Janáčkovi), kterou Jusupov složil na spoluobjednávku Filharmonie Brno a Nadace Leoše Janáčka. „Tato spolupráce – jak doufám – obohatí posluchačům vnímání Janáčkovy hudby, bude-li zaznívat v neotřelých programových kombinacích se skladbami zkomponovanými k Janáčkově poctě, nebo inspirovanými jeho odkazem. K tvorbě budou oslovováni jak renomovaní autoři světoví, tak čeští skladatelé různých generací,“ uvedla ředitelka Nadace Leoše Janáčka Ludmila Němcová.

 

305

 

Středeční koncert v Besedním domě nabídne čtyři Jusupovovy komorní skladby, všechny v české premiéře. Jelikož je Jusupov nejen skladatel, ale i dirigent a klavírista, hlavní role bude patřit právě klavíru, ke kterému kromě autora postupně usednou šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies, jeho umělecká a životní partnerka Maki Namekawa a Jan Vojtek spolu se svým Triem Bohémo. Následující dva dny v divadle zazní kromě světové premiéry i Jusupovův Koncert pro dva klarinety a orchestr Obrazy duše, v druhé polovině pak Brahmsova Čtvrtá symfonie.

 

306

 

Foto: Fb a archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.