středa, 23 listopad 2022 09:48

Janáčkova filharmonie Ostrava s Ristem Joostem a Nicolou Proksch

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí s mezinárodně uznávaným estonským dirigentem Ristem Joostem a rakouskou sopranistkou Nicolou Proksch. Vedle Brahmsovy Symfonie č. 1 zaznějí díla Bohuslava Martinů a Reinholda Glièra. Koncert se bude konat v kině Vesmír ve čtvrtek 24. listopadu od 19 hodin.

 

011

 

Mít dvojici takových umělců, jakými jsou Nicola Proksch a Risto Joost, je opravdová radost. Doposud jsme měli tu čest pracovat s oběma samostatně. Nyní se na jednom pódiu spolu s orchestrem setkají poprvé a já jsem sám velmi zvědavý na výsledek jejich spolupráce,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Bohuslav Martinů se řadí k nejvýznamnějším českým autorům a jeho díla se hrají všude po světě. Předehru pro orchestr H 345 zkomponoval během pobytu na francouzské Riviéře ve svém oblíbeném Nice. Skladbu měl hotovou za pět dnů, dá se říct, že z něj doslova vytryskla. Předehra je jedním z bezmála čtyř stovek děl, která skladatel za svůj život vytvořil.

 

010

 

Jen v málokom nevyvolá emoce hudba Reinholda Glièra, pro kterého jsou typické romantické i modernistické prvky. Koncert pro koloraturní soprán a orchestr z roku 1943 nese prvky melodiky ruského folkloru a vyznačuje se až filmovostí,“ představuje skladbu dramaturgie JFO.

Večer uzavře Brahmsova První symfonie, kterou dokončil v roce 1876 – po neuvěřitelných jedenadvaceti letech. Rukopis partitury první věty se nedochoval, originály ostatních vět jsou archivované v newyorském Morgan Library & Museum.

Sopranistka Nicola Proksch je držitelkou řady ocenění z mezinárodních pěveckých soutěží. Spolupracuje s významnými orchestry, jakými jsou například Bamberští symfonikové nebo Česká filharmonie. S Janáčkovou filharmonií Ostrava se představila naposledy v roce 2018 při uvedení oratorního kusu, Haydnova Stvoření.

 

017

 

Risto Joost je jedním z nejvýraznějších a nejvšestrannějších dirigentů své generace, který se aktivně věnuje koncertní a operní scéně. Jeho repertoár sahá od baroka až po současnou hudbu, často včetně premiér nové hudby. Od sezóny 2020/2021 je uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Divadla Vanemuine a od roku 2009 dirigentem Estonské národní opery. Vystudoval sborové a orchestrální dirigování a také zpěv na Estonské hudební a divadelní akademii. Pokračoval ve studiu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a získal magisterský titul na Royal College of Music ve Stockholmu v dirigentské třídě Jormy Panuly. Jako všestranný hudebník byl také zpěvákem a učitelem zpěvu. V roce 2018 ho hudební redaktoři Eesti Rahvusringhääling, estonské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti, zvolili Hudebníkem roku. V roce 2021 obdržel cenu Nadace Gustava Ernesakse a v roce 2022 hudební cenu Estonské divadelní unie. S Janáčkovou filharmonií spolupracuje pravidelně už od roku 2017 – dirigoval ji v domácí Ostravě i na turné po Pobaltí a Polsku.

 

013

 

Foto: Ivan Korč, Mait Jüriado, M. Straka, JFb N. Proksch

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.