čtvrtek, 24 listopad 2022 13:00

Flamenko-balkánské noci Dne flamenka v Praze a Českých Budějovicích

Autor:

Sobota 26. a neděle 27. listopadu budou v Praze a Českých Budějovicích patřit flamenku, které je považováno za světový unikát. I proto ho UNESCO v roce 2010 přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. V jeho nejrůznějších formách ho u nás tradičně představuje mezinárodní festival Den flamenka / Día del flamenco. Tentokrát se bude konat o víkendu v pražském Divadle U Hasičů a v českobudějovickém Malém sále KD Metropol. Pořadatelé představí novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu s hosty – první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

 

2022-11-24-Flamneko-0

 

Flamenko je velmi bohatý žánr, který vznikl fúzí španělského folkloru, arabské, židovské a romské hudby. Koncerty v Praze a Českých Budějovicích představí všechny tyto pro flamenko esenciální styly a propojí je melodickou jazzovou linkou.

Festival letos pořadatelé věnují svým kolegům, kteří stejně jako řada dalších vzdorují řadě komplikací a problémů poslední doby: „Letošní ročník je věnován všem umělcům, organizátorům, promotérům, technickým profesím, kteří to v uplynulých 2 letech pandemie následovaných válkou na Ukrajině nevzdali a nevzdávají. Neúnavně chystají nové projekty a nepřestávají svět obohacovat svým uměním a tvůrčí energii,“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová.

 

2022-11-24-Flamneko-3

 

Morenito de Triana Trio tvoří nadžánrový pianista Václav Greif a flamenkový kytarista Stanislav Kohutek, který dosáhl instrumentální virtuozity ve španělské Seville, kde část svého života působil. Rytmus triu bude udávat zkušený perkusista Matěj Konečný, který vystupuje pod uměleckým jménem Mateo Garriga. V Českých Budějovicích nahradí Václava Greifa za klavírem Matúš Kohútek alias Mateo Gallito. V projektu hudebníci potvrdí své bohaté zkušenosti a kvality získané během spolupráce s významnými španělskými, kubánskými a latinskoamerickými umělci.

Mitja Obed je flamenkový tanečník ze Slovinska, který spolupracuje s mnoha světovými umělci. Svoji taneční kariéru zahájil v Madridu na slavné akademii Amor de Dios. Vystupuje a vyučuje například ve Slovinsku, Chorvatsku, Španělsku, Rakousku, Itálii a Bosně. Jeho tvorba je mezioborová, vychází z čistého flamenka a dále fúzuje s moderním tancem a současným uměním.

 

2022-11-24-Flamneko-2

 

Nina Ćorić je první a zatím jedinou uznávanou zpěvačkou flamenka v Chorvatsku. Působí na hudební scéně od roku 2010, kdy ve velmi krátké době díky specifické barvě svého hlasu a emotivnímu vystupování dosáhla prvních úspěchů při koncertech v kultovním jazzovém klubu Boška Petroviće. O dva roky později založila Mezinárodní flamenkový festival v Záhřebu a dodnes je jeho ředitelkou. Pro Velvyslanectví Španělského království v Záhřebu působí jako ambasadorka flamenka v Chorvatsku.

 

2022-11-24-Flamneko-1

 

Foto: Samir Ceric Kovacevic, Drago Videmšek, Petr Kadlec, Tessa Photography

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.