pondělí, 28 listopad 2022 14:06

Advent opery Jihočeského divadla

Autor:

Opera českobudějovického Jihočeského divadla si pro své publikum připravila bohatý adventní program. První adventní neděle patřila premiéře inscenace Hej Mistře v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece, která bude mít ještě několik repríz. Diváci se mohou těšit na mimořádné scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a na koncertní provedení adventních a vánočních písní Adama Václava Michny z Otradovic Nové Hvězdy nové Světlo. Představení se konají až do 23. prosince v historické budově Jihočeského divadla.

 

2022-11-28-Advent-JD-1

 

„Moje inscenace má za cíl přenést nás do dob našich praprababiček, kdy se o posvátné vánoční noci vše zastavilo a za závojem padajícího sněhu byla tušit cesta do Betléma. V tom pocitu je něco posvátného, něco radostného, ale také něco smutného. Jako bychom Vánoce slavili s našimi nejbližšími, ale i s těmi, které už nikdy neuvidíme. V nádherné a poetické výpravě Petra Vítka uvidíte prvky krojů z českých a moravských horských pasteveckých oblastí a malé repliky skutečných staveb z Rožmitálska, kde Jakub Jan Ryba svoji mši složil,“ uvádí režisér a šéf opery Jihočeského divadla Pilař s tím, že celá inscenace směřuje k úžasu nad posvátným zázrakem zrození, které se týká všech, kteří chodí po Zemi.

 

2022-11-28-Advent-JD-2

 

Jihočeské divadlo a vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu vydává už druhý díl Adventního zpěvníku opery Jihočeského divadla. Tentokrát jde o soubor pozdně středověkých a renesančních adventních zpěvů z českých pramenů. Texty písní opět připravil a upravil Mikoláš Troup a výtvarnou koncepci navrhla Ivana Ševčík Miklošková. Všechny písně ze zpěvníku lze zhlédnout na YouTube kanále Jihočeského divadla v podobě videí, která opera natočila v loňském roce na významných místech jižních Čech. „Posluchači tak zavítají nejen do táborského podzemí, zámeckého skleníku na Hluboké, klášterů ve Zlaté Koruně, Českém Krumlově nebo Třeboni, ale například i na vrchol hory Kleť, kde jsme natáčeli za zimního rozbřesku,“ dodává Pilař.

Na YouTube kanále Jihočeského divadla lze zhlédnout i záznam varhanního koncertu Mikoláše Troupa Hvězda betlémská.

Adventní program opery myslí i na malé diváky. Nekonvenční interaktivní hudební zážitek slibuje premiéra inscenace Malý Mozart, která je určena pro děti od šesti do dvanácti let. Hudebního nastudování se ujal Mikoláš Troup a režie Vít Piskala. Nejmenší diváci budou moci při představení poodhalit, co se odehrává za kulisami při divadelním představení. Jestli se podaří dovést představení do zdárného konce, bude na divácích a Mozartovi. Premiéra se bude konat 9. prosince Na Půdě Jihočeského divadla.

 

2022-11-28-Advent-JD-4

 

„Čas adventu zakončíme 21. prosince již tradičním Vánočním koncertem v Katedrále sv. Mikuláše. Vánočně vás naladí jedinečné propojení dvou skladeb. Kantáta Mít v sobě hvězdu skladatele Mikoláše Troupa a Vánoční svita z oratoria Mesiáš G. F. Händela,“ informuje Jihočeské divadlo a doplňuje, že se mezi svátky odehraje v derniéře romantická opera o nenaplněné lásce Evžen Oněgin, a to 29. prosince, a divácky oblíbený muzikál podle životního příběhu Evy Perónové Evita o den později.

Silvestrovské odpoledne a první den nového roku se vydáme na pohádkovou cestu za tajemstvím světla s inscenací Kouzelná flétna,“ uzavírá svou pozvánku Jihočeské divadlo.

 

2022-11-28-Advent-JD-3

 

Foto: Martina Root, Martina Řeháčková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.