sobota, 03 prosinec 2022 11:58

Jevgenij Kissin s premiérou své skladby proti ruské agresi na Ukrajině

Autor:

Český spolek pro komorní hudbu pořádá v pondělí 5. prosince od 19:30 hodin v Sukově síni Rudolfina mimořádný koncert. Ruský klavírista Jevgenij Kissin, který od roku 2017 žije v Praze, tam spolu s koncertními mistry České filharmonie, houslistou Janem Fišerem a violoncellistou Václavem Petrem, představí své Trio pro housle, violoncello a klavír. Tématem skladby je současná válka na Ukrajině. Program doplní Druhý klavírní kvintet Antonína Dvořáka, v němž se k Janu Fišerovi a Václavu Petrovi přidají houslistka Petra Brabcová, violista Jiří Pinkas a klavírista Ivo Kahánek.

 

2022-12-03-CSPKH-Kissin-1

 

Jevgenij Kissin patří k největším osobnostem současné klasické hudby. Považujeme za čest, že se rozhodl uvést svoji novou skladbu ve spolupráci s koncertními mistry České filharmonie. Trio, které odráží jeho postoj k válce na Ukrajině, hovoří i za naše hudebníky,“ říká generální ředitel prvního českého orchestru David Mareček, který věří, že tento mimořádný koncert bude zcela ojedinělým hudebním a emocionálním zážitkem pro všechny zúčastněné.

Kissinovo Trio pro housle, violoncello a klavír tvoří tři věty. První věta ilustruje ruskou invazi a bombardování, druhá tragédii Ukrajiny a jejího lidu. Hudebník v ní cituje ukrajinské lidové písně Ой, выйду ж я на могилу (Oj, přijdu já do hrobu) a Горе ж менi, горе (Běda mi, běda). Třetí věta zrcadlí konečné ukrajinské vítězství, ve které autor skladby a zároveň hlasitý kritik ruské invaze na Ukrajinu pevně věří.

 

2022-12-03-CSPKH-Kissin-5

 

Třetí téma Finale je rozděleno na dvě části – první je napsána v ukrajinském a druhá v židovském stylu,“ vysvětluje Jevgenij Kissin. „Ten pro mne symbolizuje tři věci: ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid. V ukrajinské armádě bojují izraelští dobrovolníci. Já jsem Žid, který se narodil a vyrostl v Rusku, a protože můj národ byl největší obětí ruské xenofobie, vždy jsem cítil silnou solidaritu se všemi ostatními oběťmi. Nyní jsou Ukrajinci hlavními oběťmi ruské xenofobie a imperialismu, takže se domnívám, že my Židé bychom měli být jejich hlavními spojenci.

Jevgenij Kissin patří k nejnadanějším klasickým klavíristům své generace. Narodil se v ruské židovské rodině v Moskvě a hrát a improvizovat na klavír začal ve věku dvou let. Jako šestiletý začal studovat v moskevské hudební škole pro nadané děti. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem a o rok později na samostatném recitálu. Jako dvanáctiletý si získal mezinárodní věhlas, když jeho vystoupení s Moskevskou státní filharmonií vyšlo na LP. Ohromný úspěch této nahrávky vedl k natočení dalších pěti Kissinových živých vystoupení v průběhu příštích dvou let. V roce 1985 vystoupil Jevgenij Kissin poprvé v zahraničí a v dalších letech následovalo mnoho turné a vystoupení po celém světě. V roce 1988 hrál pod taktovkou Herberta von Karajana na novoročním koncertě Berlínských filharmoniků, který mezinárodně vysílala televize.

 

2022-12-03-CSPKH-Kissin-2

 

Jevgenij Kissin, který má vedle ruského také britské a izraelské občanství, získal během dosavadní kariéry mnoho hudebních ocenění. V roce 1991 byl například speciálním hostem slavnostního udílení cen Grammy, které se přenášelo do celého světa. O tři roky později obdržel titul Nejmladší instrumentalista roku časopisu Musical America. Získal čestný doktorát hudby na Manhattan School of Music, Šostakovičovu cenu, jedno z nejvyšších ruských hudebních vyznamenání, čestné členství v Royal Academy of Music v Londýně a naposledy čestný doktorát filozofie na univerzitě v Hong Kongu.

 

Foto: Felix Broede, Ivan Malý, Wikipedie (Kyivcity.gov.ua - licence CC BY 4.0, upraveno) 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.