čtvrtek, 08 prosinec 2022 12:55

MET: Live in HD – Hodiny skladatele Kevina Putse v českých kinech

Autor:

V sobotu 10. prosince bude v rámci přímých přenosů z Metropolitní opery ve světové premiéře uvedeno nastudování opery Hodiny skladatele Kevina Putse, které je adaptací slavného románu Michaela Cunninghama, který sloužil i jako předloha stejnojmenného Oscarem ověnčeného filmu. Na scénu MET se vrací sopranistka Renée Fleming – spolu s Kelli O’Hara, rovněž sopranistkou, a mezzosopranistkou Joyce DiDonato ztvární postavy tří žen z různých dob, které bojují s vnitřními běsy a očekáváním společnosti. Naléhavé operní drama režíruje Phelim McDermott, který v Met nedávno sklidil úspěch s inscenací Achnatona od Philipa Glasse. Provedení Putsovy hudby bude řídit Yannick Nézet-Séguin. Přímý přenos z prken Metropolitní opery v New Yorku uvádí do českých kin společnost Aerofilms.

 

2022-12-8-Hodiny-6

 

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunninghama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Woolfové. Další život mu vdechl Oscary oceněný film s Meryl Streep, Julianne Moore a Nicole Kidman – nyní se Hodiny, příběh tří žen žijících v rozdílných epochách, stal předlohou pro operu,“ uvádějí pořadatelé.

 

2022-12-8-Hodiny-2

 

Cunninghamův román se původně měl jmenovat právě Hodiny. Nabízí jemné předivo vztahů a pocitů, vypráví o lásce a přátelství, o těžkostech života, dotýká se palčivých a stále aktuálních témat AIDS, homosexuality nebo sebevraždy. Cunningham stvořil nadčasový příběh, který překračuje epochy, možná i proto je natolik univerzální, dodnes inspirativní a přenositelný napříč médii. Filmová adaptace knihy, kterou natočil Stephen Daldry a mimo jiné vynesla Nicole Kidman Oscara za hlavní roli, sklidila u diváků úspěch. Film získal také cenu na festivalu Berlinale, odnesl si Zlatý glóbus nebo cenu BAFTA v kategorii Nejlepší hudba, kterou složil Philip Glass.

 

2022-12-8-Hodiny-7

 

Této látky se nyní chopil skladatel Kevin Puts a premiéra Hodin, nicméně pouze v koncertní verzi, proběhla v březnu letošního roku. První uvedení kompletního nastudování se konalo až letos v listopadu. Pod režijním vedením Phelima McDermotta, který si v minulé sezóně podmanil publikum Achnatonem Philipa Glasse, v díle excelují pěvkyně Kelli O’Hara, Joyce DiDonato a Renée Fleming. „Každá ze tří hrdinek má odlišné hudební pojetí. Ve scénách s Virginií Woolfovou (DiDonato) se odráží její emocionální nestabilita, Lauru Brownovou (O’Hara) doprovází lehké melodie, které jsou v kontrastu se svíravým prostředím předměstí v Americe padesátých let, a konečně linka Clarrisy (Fleming) odráží živost New York City. Tyto jednotlivé hudební krajiny se však postupem děje prolínají a překrývají podobně jako příběhy tří protagonistek,“ uvádí společnost Aerofilms. Opera se opírá o oba texty, jak ten od Virginie Woolfové, tak román Michaela Cunninghama, a slouží jako výchozí bod pro nejednoznačnosti a proměnlivosti světa a života, které přímo vybízejí k hudebnímu ztvárnění.

 

 

Foto: MET / Aerofilms

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.