čtvrtek, 08 prosinec 2022 15:16

Victoria Ensemble dvakrát s adventním programem Prorokovali proroci

Autor:

V hudebním programu z oblasti české reformační hudby adventu a Vánoc se představí soubor Victoria Ensemble pod vedením sopranistky Viktorie Kaplanové Dugranpere v komorním obsazení. Ansámbl tentokrát představí také mezzosopranistku Michaelu Královou, tenoristu Ondřeje Holuba, basistu Štěpána Pokorného, flétnistku Marii Vencourovou a loutnistu Přemysla Vacka. V jejich podání zaznějí vícehlasé písně z českobratrských kancionálů a tvorba skladatelů rudolfinské Prahy. Koncert se bude konat v sobotu 10. prosince od osmnácti hodin v rámci sezóny Hlasů tří světů v kostele Narození Panny Marie ve středočeském Křivsoudově. Pražské publikum bude mít možnost slyšet tento adventní koncert v sobotu 17. prosince od sedmnácti hodin v kostele svatého Mikuláše na Malostranském náměstí, a to v rámci tamní koncertní sezóny.

 

2022-12-8-Victoria-ens-vanocni-2

 

Zakladatelka a umělecká vedoucí souboru, sopranistka Viktorie Kaplanová Dugranpere uvádí, že program nese název podle čtyřhlasé písně Jiřího Rychnovského, pozoruhodného autora rudolfinského období. Do hudebního provozu však přineslo mnohem dříve velké změny husitství, které jasně definovalo další vývoj naší hudební kultury. Protože husité odmítali komplikovaný vícehlas, vznikaly jednohlasé mešní zpěvy v českém jazyce, které mohlo zpívat celé shromáždění.

Již ve čtyřicátých letech 15. století se však začínají v českých zemích formovat tzv. literátská bratrstva, tedy protestantská sdružení vzdělaných řemeslníků a dalších měšťanů, kteří byli velmi schopnými kostelními zpěváky. Bratrstva dle dochovaných materiálů kvalitně nahrazovala chrámové sbory katolické církve a největšího rozmachu dosáhla právě v 15. a 16. století,“ pokračuje umělecká vedoucí souboru. Bratrstva si pořizovala nákladné a zdobené kancionály, které jsou pro nás dnes nejcennějším zdrojem poznávání této hudby. Objevují se v nich ohlasy nizozemské polyfonie, jejichž zpracování však vychází z ryze českých požadavků. V našich zemích tak vznikl svébytný hudební styl, zcela odlišný od zbytku Evropy. „Představíme výběr fascinujících písní adventu a Vánoc v latinském a českém jazyce z kancionálu Jistebnického, Královéhradeckého, Franusova a dalších. Zazní také sborové skladby Jacoba Handla Galluse a Jana Campana Vodňanského,“ uzavírá Viktorie Kaplanová Dugranpere.

 

2022-12-8-Victoria-ens-vanocni-1

 

Foto: ilustrační - Facebook souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.