sobota, 02 únor 2019 07:36

Leoš Svárovský: Cesta do Japonska, která mě čeká, má pořadové číslo 43

Autorka:

„Se soudobou hudbou bych do Japonska nejel, myslím, že ta by odezvu nenašla.

„Japonské publikum je konzervativní. Nejraději poslouchá skladby z období klasicismu a romantismu.“

„K velké chvále Japonců je potřeba podotknout, že mají velmi kvalitní sály, akusticky naprosto špičkové.“

 

svarovsky-PRINT06

 

Už druhý český orchestr míří letos do Japonska. V lednu tam koncertoval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (psali jsme zde) a teď čeká turné Filharmonii Brno, která do země vycházejícího slunce pojede už podesáté. Vyráží 6. února na osmnáct dnů, čeká ji jedenáct koncertů v desíti sálech devíti měst. Dirigovat bude Leoš Svárovský, který KlasicePlus svěřil své zkušenosti z jeho předchozích dva-a-čtyřiceti návštěv Japonska.

Do Japonska vezete čtyři programy a přídavek. Jak vznikala dramaturgie, má japonské publikum nějaká očekávání vůči evropským/českým orchestrům? Chce slyšet hlavně jejich národní hudbu?

Každý český orchestr, který do Japonska jezdí, má repertoár vždy navázaný na nejpopulárnější skladby českých autorů. Proto zahrajeme symfonickou báseň Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast, Dvořákův Violoncellový koncert h moll a jeho Novosvětskou. Jednou také celou Mou vlast. V tomto ohledu je výjimečný další program, se kterým se tam představíme a který je složený výhradně z Čajkovského skladeb. Co se týče sestavení dramaturgie, vyšli jsme tedy vstříc požadavkům pořadatele, který žádal právě český repertoár.

 

svarovsky-PRINT07

 

S čím byste naopak do Japonska nejel, protože by hrozilo menší přijetí?

Se soudobou hudbou, myslím, že ta by odezvu nenašla. Je totiž všeobecně známo, že japonské publikum je konzervativní. Nejraději poslouchá skladby z období klasicismu a romantismu. Naprostou výjimkou v tom je Leoš Janáček, kterého v zemi vycházející slunce přijímají vřele.

Japonsko je proslulé svými sály, těšíte se na některý speciálně?

Na to se mi těžko odpovídá. Cesta do Japonska, která mě nyní čeká, má pořadové číslo 43. Navíc odtamtud mám i šéfdirigentské zkušenosti. Takže myslím, že si mohu troufnout říct, že japonské sály znám důvěrně. - Nejvíce se tedy těším na Tokyo Opera City, Yokohama Minato Mirai Hall a na Symphony Hall v Ósace.

Může si dirigent dovolit ještě víc tvořit v takových prostorách?

K velké chvále Japonců je potřeba podotknout, že mají velmi kvalitní sály, akusticky naprosto špičkové. Pro dirigenta, sólisty i orchestr je radost v takových sálech koncertovat. Díky excelentní akustice se navzájem skvěle slyší všichni členové orchestru, mají mezi sebou dokonalý akustický kontakt, a to samozřejmě výrazně pomáhá interpretaci skladeb.

 

22221555101547805636875221536028918470650538n

 

Na japonské turné posílá Filharmonie Brno třiaosmdesát hudebníků, dirigenta a dva sólisty. „Je to naše v pořadí desáté turné po této zemi. Za tu dobu jsme v Asii získali mnoho přátel a těšíme se na setkání s nimi. Například s paní Kinoshita. Dlouhou dobu se potýkala s vážnými nemocemi. Poté, co navštívila náš koncert, se ale její stav výrazně zlepšil a lékaři připustili, že to mohlo být vlivem klasické hudby. Od té doby nás provází na všech koncertech našich japonských turné,“ dodala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Do Japonska odjíždějí i bicistka Tomoe Sonoda a houslisté Shiro Tatsuya a Hiroaki Goto, kteří z Japonska pocházejí a svým blízkým se tak poprvé představí s orchestrem ve své rodné zemi. „Moc se na to těším, i moje rodina a přátelé. A společně nepřestáváme snít o tom, že v Japonsku jednou zahrajeme Janáčka, moji velkou hudební lásku,“ řekl Goto. Repertoár turné je postavený na dílech Smetany, Dvořáka, Čajkovského a Beethovena. Pod taktovkou Leoše Svárovského zahrají také dva sólisté: britský violoncellista Matthew Barley známý brněnskému publiku jako sólista předminulé sezony. V jeho podání zazní na čtyřech koncertech Dvořákův Koncert h moll. Druhým sólistou je klavírista, devětadvacetiletý Chorvat Aljoša Jurinić. S filharmoniky zahraje ve čtyřech různých městech Čajkovského Klavírní koncert b moll.

 

TomoeSonoda

 

Většina členů orchestru míří na turné už poněkolikáté. „V Japonsku se hraje výborně, tamní sály mají výbornou akustiku. A japonské publikum? Jsou to pozorní posluchači, kteří dokáží ocenit naši hudbu,“ přidává koncertní mistr Filharmonie Brno Pavel Wallinger. Potřetí doprovodí orchestr do Japonska i jeho ředitelka, která při cestách sleduje mimo jiné koncertní sály: „S tím, jak pokračuje nás projekt v Brně, se více a více zaměřuji na detaily. Například vysoké polštáře na sedadla pro děti.  Je to zdánlivá drobnost, která ovšem dokáže lidem výrazně zpříjemnit zážitek. Nezajímá mne tedy jen akustika, architektura nebo atmosféra, ale i tyto maličkosti,“ konstatovala s tím, že se na některých koncertech setká také s Yasuhisu Toyotou, jedním z nejlepších akustiků světa, který projektuje sál v Brně.

Zpět do Brna se filharmonie vrací 26. února. První koncerty pak má 7. a 8. března. Pod taktovkou Alexandera Liebreicha zazní sklady od Webera, Brahmse, Wagnera a symfonická báseň Richarda Strausse Smrt a vykoupení, která dá  oběma večerům název.

Foto: Filharmonie Brno

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.