pátek, 20 leden 2023 13:00

Finále Palachova týdne v Ateliéru Národního divadla moravskoslezského

Autor:

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském připravil pro finále aktuálního Palachova týdne premiéru dramatizace autentických vzpomínek seniorů – členů divadelního Senior studia Ateliéru – na rok 1968. Premiéra bude v prostorách Ateliéru v neděli 22. ledna v 15 hodin. Vstup je volný.

 

2023-01-20-AtelierNdM-rok68-03

 

Pod Ateliérem při NDM už dva roky funguje Kroužek paměti národa – Divadlo Paměti národa, kam docházejí mladí ve věku kolem dvanácti až třinácti let. Mladí připravovali dramatizaci událostí kolem 17. listopadu 1989, premiéra byla k výročí sametové revoluce. Lektorka a vedoucí Ateliéru Daniela Jirmanová spolu s lektorkou Senior studia Vladimírou Dvořákovou se rozhodly ve spolupráci s organizací Post bellum (Paměť národa) připravit „historický“ program také se seniory a volba padla na dramatizaci vzpomínek na rok 1968. Pásmo dostalo název MŮJ ROK 1968

To téma nám vyšlo logicky. Seniorům, kteří k nám do studia docházejí, bylo v té době od šesti maximálně do 20 let. Z našich diskuzí vyšlo, že si rok 68 dobře pamatují a je pro ně stále živý. Nechtěli jsme nic politického, ale autentické vzpomínky na dětství a rané mládí zarámované událostmi srpna 1968. Časově začínáme už na jaře 1968, postupně se vzpomínky blíží k srpnu a okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Nedlouho poté dramatizaci uzavíráme. Každý účinkující čte či hraje své vlastní vzpomínky na tenhle rok – jak se cítil, co prožíval, jak události toho roku viděl on sám. Kontrast předchozí svobody a negativních emocí ze vstupu vojsk je tu doslova hmatatelný!“ přibližuje Vladimíra Dvořáková.

 

2023-01-20-AtelierNdM-rok68-01

 

Účinkujících je šest a každý z nich si sám vytvořil také scénickou dekoraci. Vlastní dveře do jakési pomyslné skříně, která jeho/její vzpomínky ukrývá; každý z nich si do inscenace nese i předměty spojené se vzpomínkami na rok 68. V závěru herci vtáhnou do hry i diváky a ti budou moci sdílet vzpomínky s nimi prostřednictvím krátkých audiozáznamů, které účinkující nahráli.

 

Foto: Ateliér NDM (upraveno)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.