pondělí, 23 leden 2023 14:33

Trienále Světové dny Witolda Lutosławského v polské Vratislavi poprvé

Autor:

Festival Světové dny Witolda Lutosławského (Witold Lutosławski World Days) je novou, speciální iniciativou polského Národního hudebního fóra (NFM) připomínající významného skladatele. Mezi výročími umělcova narození a úmrtí se v rámci mezinárodního projektu, který se bude konat každé tři roky, uskuteční také koncerty, během kterých zaznějí různá díla Lutosławského. První ročník proběhne letos, a to od 27. ledna do 3. února ve Vratislavi (Wrocław). Oslavovat bude sté desáté výročí narození jmenovatele projektu. Více o něm zde.

 

2023-01-23-Lutoslawski-World-Days-01

 

Myšlenkou trienále Světových dnů Witolda Lutosławského je příznačně uvádění jeho díla. Skladatelův odkaz léta propagují současní významní umělci, například Sir Simon Rattle a Anne-Sophie Mutter. V rámci akce na přelomu ledna a února 2023 budou zařazeny čtyři koncerty, během kterých v NFM vystoupí hudebníci světového formátu, včetně vítěze osmé mezinárodní Chopinovy klavírní soutěže, Garricka Ohlssona či uznávaného australského houslisty, dirigenta a uměleckého ředitele Australského komorního orchestru, Richarda Tognettiho. Mezi účinkujícími nebudou chybět ani hudebníci ze souborů Národního hudebního fóra – Filharmonie NFM Wrocław pod vedením Giancarla Guerrery, NFM Leopoldinum Orchestra, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet a také dětské pěvecké sbory.

 

2023-01-23-Lutoslawski-World-Days-02

 

Z katalogu Lutosławského děl bude projekt zahrnovat Třetí symfonii psanou na objednávku Chicago Symphony Orchestra, Partitu, odkazující na předklasickou tradici instrumentální hudby osmnáctého století, a skladbu Livre pour orchestre, v níž Lutosławski uplatnil řízený aleatorismus. Tvorba Witolda Lutosławského zahrnuje nejen symfonie či instrumentální koncerty, ale i díla určená pro nejmenší. V poválečném desetiletí psal písně pro děti. Výběr z nich zazní během Světových dnů Witolda Lutosławského na koncertě Dívčího sboru NFM a Chlapeckého sboru NFM pod vedením Małgorzaty Podzielny.

 

2023-01-23-Lutoslawski-World-Days-06

 

Witold Lutosławski vešel do dějin jako velký polský skladatel, dirigent a klavírista. Byl vyznamenán Řádem bílého orla. Narodil se 25. ledna 1913 ve Varšavě ve šlechtické rodině s panstvím v Drozdowě na řece Narew. Jeho zájem o umění se projevil již v dětství. Postupně vyrůstal v tradici rodinného muzicírování, obklopen neobyčejnými osobnostmi. Psal zejména v, pro Polsko neklidné době, kdy vypuknutí druhé světové války zhatilo veškeré plány mladého nadějného skladatele. Po válce vstoupil do Svazu polských skladatelů, věnoval se rekonstrukci polského hudebního života a organizaci Mezinárodního festivalu soudobé hudby „Varšavský podzim“.

Inovativní přístup a prozkoumávání zvukových možností, originální přístup k formě i vynikající dovednosti v oblasti instrumentace zajistily Lutosławskému místo v panteonu největších polských skladatelů všech dob. Na jedné straně byl pokračovatelem tradice, na druhé straně odvážně čerpal z výdobytků avantgardy dvacátého století. Postava Witolda Lutosławského a nesmírně cenná hudební literatura, kterou po sobě zanechal, nadále inspirují generace umělců a milovníků hudby. Z těchto důvodů, k uctění památky mistra, který zemřel 7. února roku 1994, nese jeho jméno Vratislavská filharmonie. O dvacet let později, od vzniku Národního hudebního fóra, je jeho jméno stále součástí názvu instituce, která spolu se společností CD Accord vytváří unikátní nakladatelskou řadu věnovanou právě Witoldu Lutosławskému. Opera omnia – představuje všechna jeho díla. Na nahrávkách se podílejí renomovaní polští a mezinárodní umělci, včetně Aleksandry Kurzak, Agáty Zubel, Jacka Kaspszyka, Stanisława Skrowaczewskiho, Garricka Ohlssona a Jeana Deroyera, a také rezidenčních souborů fóra.

 

2023-01-23-Lutoslawski-World-Days-04

 

Foto: Wikipedia (Włodzimierz Pniewski & Lech Kowalski - volné dílo), archiv umělce, Karol Sokołowski

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.