úterý, 24 leden 2023 13:31

Filharmonie Brno v únoru sedmkrát v Americe

Autor:

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Dennisem Russellem Daviesem míří na americké turné. V únoru za oceánem odehraje sedm koncertů na sedmi místech, přičemž řadu hudebních setkání odstartuje v Carnegie Hall, kde v newyorské premiéře uvede Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse za účasti jeho samého. Americké publikum během koncertů vyslechne i hudbu českých autorů. Dvořáka, Janáčka i Martinů.

 

2023-01-24-FBrno-USA-01

 

Carnegie je meta každého orchestru. Jsem nesmírně ráda, že naše město tam bude Filharmonie Brno reprezentovat tak významným počinem, jako je newyorská premiéra symfonie za osobní účasti Philipa Glasse. Věřím, že díky turné se mnoho lidí dozví, jak významným hudebním městem Brno je, a že právem patří do prestižní mezinárodní Sítě kreativních měst UNESCO,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Orchestr povede na turné jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies: „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou: Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem. Osobně se nejvíce těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho „Lodger“ se svým orchestrem.“ S filharmoniky se představí světoví sólisté. Například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjo a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt

 

2023-01-24-FBrno-USA-08

 

Orchestr s nimi provedl Glassovu symfonii již dvakrát v roce 2021, a to v české premiéře na festivalu Pražské jaro a o půl roku později při zahájení festivalu Moravský podzim. Ještě před newyorským provedením je čeká společný koncert v lipském Gewandhausu v neděli 29. ledna. „Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Kidjo, jsme také nahráli jako první orchestr na světě,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Kromě Kidjo a Schmitta orchestr zahraje také s americkou skladatelkou, hudebnicí a performerkou Laurie Anderson, která se k filharmonikům připojí v Kansasu. Její skladba Amelia vypráví příběh Amelie Earhart, první ženy, která přeletěla oceán a o devět let později její letadlo zmizelo beze stopy. Zajímavostí je, že se narodila pár kilometrů od místa, kde orchestr vystoupí. „Amelii jsme kromě domovské scény vyvezli například na festival do rakouského Lince nebo Bratislavy, vždy s velkým úspěchem a vždy před vyprodaným hledištěm,“ uvedl manager orchestru Pavel Šindelář.

 

2023-01-24-FBrno-USA-11

 

Filharmonie Brno se do spojených států vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam v průběhu jednoho měsíce odehrála devatenáct koncertů, z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich, 31. ledna 1973, se kromě tehdejší Státní filharmonie Brno pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil také tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.

 

2023-01-24-FBrno-USA-07

 

Kompletní program amerického turné Filharmonie Brno:

8. února: New York, Carnegie Hall

Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Taras Bulba, Glass: Symphony No.12

10. února: Ann Arbor, MI

Janáček: Sinfonietta, Bolcom: Humoresk, Janáček: Glagolitic Mass

13. února: Palm Desert, CA

Martinů: Sinfonietta "La Jolla", Janáček: Taras Bulba, DvořákSymphony No. 6

14. února: Santa Barbara, CA

Martinů: Sinfonietta "La Jolla", Janáček: Taras Bulba, Dvořák Symphony No. 6

15. února: Northridge, CA

Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Taras Bulba, Dvořák: Symphony No. 8

18. února: Kansas City, MO

Dvořák: Othello, Martinů: Thunderbolt P-47, Laurie Anderson: Amelia

20. února: Lubbock, TX

Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Sinfonietta, Dvořák: Symphony No. 8

 

Foto: Pixabay, archiv Filharmonie, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.