čtvrtek, 26 leden 2023 11:06

Luks a Heřman se vracejí do Brna s Händelovou operou Alcina

Autor:

„Moudrý a úspěšný kompromis mezi historizující hudební podobou barokního divadelního kusu a volným, zcela moderním uchopením jeho děje.“

„Nevyvolává ani nejmenší pocity zdlouhavosti.“

„I ve Francii se potvrdilo, že jde o špičkovou operní produkci evropských parametrů.“

 

2023-01-26-NdB-Alcina-07

 

Národní divadlo Brno vrací čtyřikrát do hracího plánu Händelovu operu Alcina, která se stala podle hodnocení Divadelních novin inscenací roku 2022. Jejím režisérem je Jiří Heřman. Soubor Janáčkovy opery s hostujícím barokním orchestrem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem hraje dílo v mezinárodním pěveckém obsazení 17. a 19. února a 1. a 26. března. Diskuse s tvůrci se koná po představení 19. února.

Pro premiérové uvedení Händelovy Alciny se před rokem v Brně spojili dva mimořádní tvůrci a se svými týmy vytvořili inscenaci, která se přinejmenším v tuzemském kontextu podle očekávání stala v žánru hudebního divadla skutečnou událostí.

Jedna z více než čtyř desítek Händelových oper je založena na epizodě z eposu Zuřivý Roland italského renesančního básníka Ludovica Ariosta. Mocná kouzelnice Alcina vytvořila na ostrově v překrásné krajině velkolepý palác, do kterého láká muže do sítí své moci. Jedním z nich je i křesťanský rytíř Ruggiero, který podlehne jejím kouzlům a zapomene na svou snoubenku Bradamante. Ta se však Ruggiera nehodlá vzdát a v převleku se ho vydává zachránit…

 

2023-01-26-NdB-Alcina-02

 

Jak dlouhé by bylo vyprávění všech podrobností děje, tak dlouhé je i brněnské představení. V hodnoceních lze nicméně číst, že díky mimořádné imaginaci režiséra Jiřího Heřmana, scénografa Dragana Stojčevského, autorky kostýmů Alexandry Gruskové, choreografa Jana Kodeta a světelného designéra Daniela Tesaře…nevyvolává ani nejmenší pocity zdlouhavosti“. A stejně bezpečně nese divadelní čas kupředu hudba v podání orchestru dobových nástrojů Collegium 1704. „Václav Luks všechno, co dělá, dělá s nesmírným muzikantským entusiasmem, s detailní znalostí partitury, s pozorností i těm nejmenším detailům a celkově s neutuchající energií. Je i tady garantem vysokého uměleckého standardu nejen v historické poučenosti interpretace, ale také v afektech a gestu hudby, tedy ve znázornění a zachycení psychologie a emocí operních postav,“ píše se v jedné reflexi. Jiný z recenzentů loni napsal: „Brněnská Alcina je nefalšovaný divadelní zázrak.“ A vyzdvihl vynalézavou režii, která posluchače přehledně provede zašmodrchaným dějem a je neskutečně akční, i úchvatnou scénu jako nápaditou poctu iluzivnosti, principům a postupům barokního divadla.

Výsledkem kombinace fantazijní vizuální podoby, zvuku dobových nástrojů a emocionálně bohatých a zdobných sólových partů, interpretovaných nicméně vesměs nespecializovanými pěvci, je moudrý a úspěšný kompromis rozkročený mezi stylovou, výrazně historizující hudební podobou barokního divadelního kusu a volným, zcela moderním uchopením jeho děje. Řešení divácky mnohem přijatelnější než rekonstrukce kostýmované statické barokní podívané.

 

2023-01-26-NdB-Alcina-03

 

Partnerem inscenace jsou francouzská divadla v Caen a Versailles, kde soubor brněnské Janáčkovy opery Alcinu v loňském roce uvedl s obrovským úspěchem. I tam se potvrdilo, že jde o špičkovou operní produkci evropských parametrů. „Václav Luks odhaluje nekonečné kouzlo této uhrančivé partitury," psalo se v listu Le Figaro. S poukazem na pohádkový námět recenze hovoří o „pravé kouzelnické hůlce, se kterou se vládlo v orchestřišti“, „o pianissimech, která plynou jako nektar“, o „rozpoutaných živlech na pozadí orchestrálních bouří“… i o sboru, jehož „tvárné frázování a dokonalá přesnost nejsou o nic méně čarovné“.

Inscenací roku 2022 se Alcina stala v tradiční anketě Divadelních novin. Časopis oslovuje dvě stovky profesionálů zabývajících se nejrůznějším způsobem divadlem ؘ– publicisty, umělce, manažery, pedagogy… a ministra kultury. Odpověděla jich polovina. Anketa podle organizátorů zveřejňuje umělecké priority oslovených a také vypovídá o způsobu, jakým o divadle rozvažují. Nejde však o odbornou porotu, ani o soutěž s pravidly.

 

2023-01-26-NdB-Alcina-04

 

----------

ZDE a ZDE čtěte loňské články o Alcině.

 

Foto: Marek Olbrzymek

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.