úterý, 31 leden 2023 08:43

Únor Plzeňské filharmonie

Autor:

Plzeňská filharmonie na letošní únor připravila šest koncertů. Konat se budou v Domě hudby, Měšťanské besedě, ve studiu S1 Českého rozhlasu Plzeň, ale také v Divadle Klatovy. Pořadatelé nabídnou komorní i symfonické koncerty. Na programu budou také projekty pro mládež, koncert Pocta plzeňským rodákům a hned v úvodu měsíce se bude konat vzpomínka na skladatele Ilju Hurníka.

 

2023-01-31-FPlzen-unor-03

 

Krasosmutnění s Iljou Hurníkem. Takový je název komorního pořadu, který se bude konat ve středu 1. února od půl osmé večer v Domu hudby. Protagonistky večera Blanka Hejtmánková a Věra Müllerová nabídnou vzpomínku na skladatele, spisovatele, pedagoga a klavíristu, jednu z nejpozoruhodnějších osobností české kultury druhé poloviny dvacátého a počátku jednadvacátého století, od jehož odchodu 7. září 2023 uplyne deset let. „V jeho povídkách se setkáme s moudrým, jemným humorem a křišťálově čistým jazykem, ve výběru z Dvanácti klavírních preludií, klavírního cyklu s vysokými interpretačními nároky, posledního ze skladatelových počinů, pak s nápaditou kombinací mnoha skladebných prvků a vytříbenou formou,“ zvou pořadatelé.

Hned druhý den v Měšťanské besedě od sedmé hodiny večerní vystoupí Plzeňská filharmonie pod taktovkou Jana Schultze, a to s díly Carla Marii von Webera, Václava Trojana a Roberta Schumanna. Sólistkou koncertu bude akordeonistka Markéta Laštovičková.

 

2023-01-31-FPlzen-unor-01

 

Vzpomínkový populárně zábavný koncert ve středu 8. února v Měšťanské besedě připomene hudbou i vtipným průvodním slovem slavné plzeňské rodáky. Marii Rosůlkovou, Miroslava Horníčka, Karla Gotta, Jiřího Suchého, Blanku Bohdanovou, Rudolfa Cortése, Jindřicha Plachtu, Josefa Větrovce, Růženu Šlemrovou a další. V pořadu zaznějí známé skladby z filmů, televizních seriálů či divadelních představení. Diváky určitě pobaví i vzpomínky na jednotlivé plzeňské osobnosti, na jejich osudy i historky z jejich uměleckého a soukromého života. Plzeňskou filharmonii bude řídit Chuhei Iwasaki a pořadem provede Martin Pášma.

Měšťanská beseda a Divadlo Klatovy budou ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února hostit Plzeňskou filharmonii, opět s Chuheiem Iwasakim. Na programu koncertů budou Ligetiho Concert Romanesc, Brittenova Serenáda pro tenor, lesní roh a smyčce, op. 31, ve které se představí tenorista Martin Šrejma a hornistka Zuzana Rzounková, a Beethovenova Pátá symfonie Osudová.

 

2023-01-31-FPlzen-unor-02

 

Filharmoníček a ztracená písnička je interaktivní hudebně-zábavný pořad pro děti ve věku tří až jedenácti let. „Kluk Filharmoníček jednoho rána zjistí, že se ze světa ztratila písnička o plzeňské věži, co převyšuje kopce, a vydá se ji hledat. Pomůže mu někdo? Najde ji? To se děti dozvědí v rozhlasovém studiu S1 Českého rozhlasu Plzeň,“ uvádí orchestr. Hudební pořad se bude konat v neděli 26. února od půl páté odpoledne. V hlavní roli vystoupí Monika Schullerová a Plzeňskou filharmonii povede Valentina Shuklina.

 

2023-01-31-FPlzen-unor-04

 

Foto: Fb filharmonie, Radek Sieber

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.