sobota, 11 únor 2023 08:39

První jarní koncert Hudebního salónu Café crème

Autor:

Letošní jarní cyklus Hudebního salónu Café crème zahájí koncert v neděli 12. února v kostele svatého Vavřince pod Petřínem od půl osmé večer. Tématem je cembalo. Nástroj často takřka výlučně spojovaný s obdobím baroka. A přece už od začátku dvacátého století pro něj začal vznikat nový svébytný repertoár a po odmlce v devatenáctém století můžeme vpravdě mluvit o jeho znovuzrození. V rámci hudebního setkání vystoupí flétnistka Clara Nováková, houslistka Adéla Štajnochrová a cembalistka Monika Knoblochová.

 

2023-02-11-Cafe-jaro-02

 

Pro celou řadu skladatelů přelomu 19. a 20. století, do té doby píšících výhradně pro klavír či varhany, představovalo cembalo nový a inspirativní impuls, neokoukaný nástroj. Je překvapivé kolik zvučných skladatelských jmen různých národností jako M. de Falla, F. Poulenc, D. Milhaud, J. Ibert, H. Sauguet, B. Martinů, E. I. Kahn, M. Roesgen-Champion., Fl. Schmitt, M. Flothuis ad. jím bylo zaujato natolik, že mu věnovali jednu nebo často dokonce i více skladeb,“ uvádějí umělkyně.

Společně s novým repertoárem, který v průběhu dvacátého století nabyl úctyhodných rozměrů, se rozšiřoval i počet nových interpretů. Skladby vzniklé v blízkosti dvou světových válek rozšíří a doplní vyprávěné zajímavosti o celé této nové éře.

 

Foto: Hudební salón Café crème

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.