pondělí, 20 únor 2023 11:08

Začíná cyklus Barbara Maria Willi uvádí...

Autor:

Letošní zahajovací koncert cyklu staré hudby Barbara Maria Willi uvádí... nese titul Zlatý hlas a představí se v něm nejen pěvkyně Kateřina Kněžíková, ale i patronka hudební řady, cembalistka a hráčka na klávesové nástroje Barbara Maria Willi. Koncert se bude konat ve čtvrtek 23. února od sedmé hodiny večerní v Konventu Milosrdných bratří v Brně.

 

2023-02-20-BMW-Knezikova-01

 

Hudební rok začíná návštěvou u zázračného dítěte Mozarta a jeho citlivou a dramatickou písňovou tvorbou, v níž prožijeme slasti a strasti lásky i poetické chvilky běžného dne,“ uvádějí pořadatelé s tím, že objevné pak bude porovnání vídeňského velikána Franze Schuberta, který měl moravské předky, s jeho současníkem a kolegou Janem Václavem Hugem Voříškem, jehož písně jsou částečně uložené ve sbírce Moravského zemského muzea v Brně.

Voříšek byl stejně jako Mozart zázračným dítětem, dokonce u Mozartových trávil studijní půlrok, než se definitivně usadil ve Vídni a v habsburské metropoli se stal spoluzakladatelem proslulého Společenství přátel hudby. Romantické písně této doby jsou zrcadlem vnitřních procesů a oba skladatelé, Schubert i Voříšek, vložili do symboliky zpěvu a do harmonií klavírního doprovodu veškeré podprahové psychologické souvislosti textů, které zhudebnili.

 

Foto: Martin Straka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.