pátek, 17 březen 2023 14:07

PKF — Prague Philharmonia s Rachmaninovem v Praze i Německu

Autor:

Orchestr PKF — Prague Philharmonia pokračuje ve své sezoně jedním z nejslavnějších děl klavírní literatury. Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova zahraje PKF v neděli 19. března ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólistou bude uznávaný makedonský klavírista Simon Trpčeski, orchestr povede Gabriel Bebeșelea. Koncert začne o půl osmé večer.

 

2023-03-17-PKF-Simon-Trpeski-01

 

Simon Trpčeski je klavíristou známým nejen svými technickými dispozicemi, ale i výrazem, který do hry vkládá. K PKF — Prague Philharmonia se virtuos vrací téměř po čtyřech letech, již v září roku 2019 zahajoval sezonu orchestru. S Rachmaninovem ovšem v Praze vystoupí poprvé.

Na této skladbě mě absolutně uchvacuje plnost zvuku. Jsem velmi vášnivý člověk a v Rachmaninovově hudbě nacházím přesně to, co potřebuji, jsou tam lidské emoce v nejrůznější podobě. Těším se na reakci pražského publika, každý si totiž z této hudby může vybrat něco svého,“ říká klavírista, jenž byl za svoji nahrávku Rachmaninova oceněn cenou Diapason d´Or. 

 

2023-03-17-PKF-Simon-Trpeski-03

 

Dále PKF — Prague Philharmonia nabídne i další kompozici tohoto romantika. Jedná se o Symfonii d moll „Mládí“. Známé dílo, které autor zkomponoval ještě během studií. Program tak odkryje zajímavé srovnání skladatelovy rané a naopak zralé hudební řeči.

Druhou polovinu programu naplní orchestr Symfonií č. 9 Dmitrije Šostakoviče, dílem vzniklým ke konci druhé světové války. Na rozdíl od jiných, opulentních symfonií tohoto autora, je zmíněné dílo plné žertu, až ironie. Kvůli tomu na něj stalinský režim nahlížel značně přezíravě, byť ne s takovým odporem, jako na některá mladší skladatelova díla. 

 

2023-03-17-PKF-Simon-Trpeski-02

 

Večer povede mladý rumunský dirigent Gabriel Bebeșelea, jež si navzdory svému věku již vysloužil uznání doma i v zahraničí. Momentálně působí jako šéfdirigent bukurešťské Státní filharmonie „George Enescu“ a klužské Státní transylvánské filharmonie.

Se zajímavým programem se orchestr PKF nepředstaví pouze v Praze. Záhy po abonentním koncertu startuje krátké turné po Německu se zastávkami v Erlangenu, Bielefeldu a Kolíně nad Rýnem. Tam kromě Rachmaninovova Klavírního koncertu zaznějí ještě předehra ke Smetanově opeře Tajemství a Dvořákova Novosvětská.

 

Foto: Ionut Macri, Milan Mošna & Václav Hodina, archiv S. Trpčeskiho

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.