sobota, 18 březen 2023 14:00

SOČR s Ryanem Martinem Bradshawem a Markem Šedivým

Autor:

Klavírista Ryan Martin Bradshaw, vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2021, zahraje v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s diri­gentem Markem Šedivým Andante spianato a Velkou brilantní polo­nézu Fryderyka Chopina. Celý večer otevře polonéza dalšího klasika polské hudby Krzystofa Penderec­kého. Koncert uzavře Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova. Hudební večer se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat v pondělí 20. března od půl osmé večer. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur ve středu 22. března od dvaceti hodin.

 

2023-03-18-SOCR-Bradshaw-01

 

S polskou hudbou i evropskými hudebními dějinami zůstane nesmazatelně spojen odkaz Krzysztofa Pendereckého. Jeho Polonaise měla premiéru v roce 2015. Vznikla na objednávku pro zahájení sedmnácté Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina

 

2023-03-18-SOCR-Bradshaw-02

 

Letos sedmnáctiletý Ryan Martin Bradshaw, slovensko-australský klavírista, se s rozhlasovými symfoniky potkává na základě svého vítězství v prestižní soutěži Concertino Praga. Z odkazu Fryderyka Chopina si vybral Andante spianato (jehož název znamená pokyny pro interpretaci ve smyslu „zvolna, krokem, hladce a rovnoměrně“) a Velkou brilantní polonézu. Skladba se postupně formovala v celek, ve kterém se pomalá část stala introdukcí a polonéza vysoce virtuózním završením.

Rachmaninovova Druhá symfonie vznikala dlouho, složitě. Ve veškeré jeho tvorbě slyšíme symfonismus pozdního romantika, hudbu naléhavou a vášnivou, ovlivněnou Rimským-Korsakovem a Čajkovským. Není tedy divu, že Rachmaninovova díla vykazují velkou sílu v melodice a lyrickém výrazu. A byla to právě úspěšná petrohradská premiéra 2. symfonie v roce 1908, která autorovi vrátila tvůrčí sebevědomí,“ uvádí SOČR.

 

2023-03-18-SOCR-Bradshaw-03

 

Ryan Martin Bradshaw žije střídavě v Bratislavě a ve Vídni a klavíru se věnuje od svých sedmi let. V únoru roku 2021 se stal nejmladším rezidenčním sólistou Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu. Od roku 2016 je studentem vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst ve třídě Vladimira Kharina pro mimořádně nadané děti. Jako jediný ze studentů zdejšího klavírního oddělení získal možnost hrát pro Marthu Argerich a na veřejném masterclass účinkoval s Lang Langem

Ryan je laureátem osmnácti mezinárodních klavírních soutěží. V roce 2021 vyhrál první cenu na soutěži Concertino Praga (součástí výhry bylo i profilové CD, které Ryanovi vydal Český rozhlas), dále pak výhra v televizní soutěži Virtuosos V4+, kde porotě předsedal tenorista Plácido Domingo. V roce 2019 zvítězil Ryan v Moskvě, kde získal první cenu Zlatý louskáček společně se zvláštním oceněním Čajkovského konzervatoře, a cenu EMCY (European Union of Music Competitions for Youth). Ve stejném roce vybojoval Ryan první ceny na Chopinově soutěži v polské Szafarnii, na soutěži Vladimira Kraineva v Moskvě a v dánském Aarhusu získal hned tři ceny včetně ceny publika. Z dalších jmenujme soutěže Franze Liszta ve Výmaru, Bély Bartóka v Grazu, v nizozemském Enschede, Young Virtuosos v Sofii, Young Virtuoso v Zagrebu, Petera Toperczera v Košicích, Amadeus v Brně ad.

 

 

Mladý klavírista několikrát účinkoval s Ruskou filharmonií pod vedením Vladimira Spivakova a se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. Vystupoval ve významných koncertních sálech (Velký Čajkovského sál, Beethovenovský sál Velkého divadla v Moskvě, Dvořákova síň Rudolfina, vídeňský Brahmsův sál, Mozartův sál Konzerthausu, salcburské Mozarteum, oba sály Slovenské filharmonie atd.). Ryan se zúčastnil mnoha mezinárodních festivalů (Bratislavské hudební slavnosti, Mozartův festival v Roveretu, Kodaňský či Filadelfský letní festival, Mezinárodní festival přátel hudby v Moskvě). V repertoáru má sedm klavírních koncertů a další skladby v rozsahu penza požadovaného na největších klavírních soutěží pro dospělé. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů. Ve volném čase rád jezdí na kole a lyžuje.

 

Foto Petra Hajská, archiv SOČR-u, Vojtěch Brtnický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.