neděle, 19 březen 2023 13:08

Zemlinsky Quartet s Dvořákem a Sukem

Autor:

Komorní řada Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK bude pokračovat večerem s českou hudbou. Méně uváděná díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka představí v úterý 21. března v kostele sv. Šimona a Judy od půl osmé večer Zemlinsky Quartet, který navíc ke spolupráci přizval sopranistku Janu Šrejma Kačírkovou a kontrabasistu Michala Nováka.

 

2023-03-19-FOK-ZemlinksyQ-01

 

Zemlinsky Quartet již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy a intenzivně se zabývá českou hudební literaturou. Za svoji nahrávku s ranou komorní tvorbou Antonína Dvořáka získal soubor v roce 2007 prestižní francouzské ocenění Diapason d‘Or. Dvořákovu odkazu se soubor bude věnovat i na svém vystoupení u Šimona a Judy, na které zařadil Cypřiše a Smyčcový kvintet G dur. První zmíněný, nepříliš často uváděný písňový cyklus Dvořák původně napsal s vidinou „zamilovaného mladíka“ pro klavír a soprán, později jej ale sám přepracoval na smyčcový kvartet. Zemlinsky Quartet toto dílo představí v úpravě Jiřího Gemrota pro smyčcové kvarteto a soprán.

 

2023-03-19-FOK-ZemlinksyQ-02

 

Smyčcový kvintet G dur vznikl roku 1875 pro soutěž vyhlášenou spolkem Umělecká beseda, do které ji skladatel zaslal pod heslem „Svému národu“. Nenese ještě typické znaky Dvořákova rukopisu. „Přizvali jsme si našeho spolužáka, kontrabasistu Michala Nováka, aby si s námi zahrál Dvořákův kvintet, což je mimochodem pro nás dost výjimečná příležitost, protože tento kvintet je poslední komorní dílo Antonína Dvořáka, které jsme dosud ještě nehráli,“ uvádí k programu violista souboru Petr Holman.

Kromě Dvořákovy hudby zazní ještě Smyčcový kvartet č. 1 Josefa Suka, který vznikl v roce 1896 pro potřeby Českého kvarteta. Dílo Dvořákova žáka a zetě, které má Zemlinsky kvartet v oblibě a které sám Dvořák vysoce hodnotil, dotvoří celkový romantický koncept večera.

 

Foto: Ilona Sochorová, Lenka Hatašová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.