pondělí, 20 březen 2023 09:03

Bachovy postní kantáty se soubory Vojtěcha Jouzy

Autor:

Dvě kantáty Johanna Sebastiana Bacha psané pro postní období zazní ve čtvrtek 23. března od půl osmé večer v kostele Českobratrské církve evangelické na Vinohradech, Korunní 60. Společně s komorním sborem EN ARCHÉ a Pražským barokním souborem vystoupí sólisté Alena Hellerová, Marta Fadljevičová, Jaroslav Březina a Jiří Hájek. Řídí Vojtěch Jouza, umělecký vedoucí zmíněných souborů a hobojista České filharmonie.

 

2023-03-20-En-Arche-Bach-01

 

Kantáta BWV 159 "Sehet! Wir gehn hinauf gen Jerusalem" je napsána pro neděli Quinquagesima, což je neděle předcházející popeleční středě. Text kantáty připomíná události svatého týdne a hudebně souvisí s Bachovými pašijemi zejména použitím chorálových melodií, které známe z Matoušových a Janových pašijí, ale také zhudebněním textu "Dokonáno jest" v basové árii se sólovým hobojem.

Kantátu BWV 1 "Wie schön leuchtet der Morgenstern" Bach zkomponoval pro Slavnost Zvěstování Páně, která připadá na 25. března, tedy na den devět měsíců před Vánocemi, a která většinou připadne do postního období. V roce 1725, kdy byla kantáta poprvé uvedena, tak zazněla na květnou neděli. Hudba kantáty je radostná stejně jako zvěst o budoucím Spasitelově příchodu. Také orchestr je plný slavnostních barev, protože autor použil lesní rohy, lovecké hoboje a dvoje sólové housle. Program koncertu doplní Bachovo pohřební moteto Der Geist hilft unser Schwachheit auf BWV 226 a Adagio pro hoboj, smyčce a continuo z Velikonočního oratoria BWV 249.

 

2023-03-20-En-Arche-Bach-02

 

Foto: En Arché - komorní sbor 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.