úterý, 28 březen 2023 10:12

České centrum New York. Přednáška o Dvořákovi a vystoupení Tomáše Jamníka a Isabel Keleti

Autor:

V posledním březnovém týdnu jsou v New Yorku odborníci z Národního muzea, včetně Emanuela Gadalety, ředitele Českého muzea hudby, kteří návštěvníky několikrát v Českém centru provádějí výstavou Slavní čeští skladatelé. Veronika Vejvodová, vedoucí Muzea Antonína Dvořáka, připravila přednášku Neznámá korespondence Antonína Dvořáka, která se bude konat právě dnes. V přednášce zájemce seznámí s dosud nepublikovanou korespondencí skladatele. Dále Čzech Center New York uvede doprovodný koncert k výstavě. Vystoupí klavíristka Isabel Keleti a violoncellista Tomáš Jamník, kteří zahrají díla všech čtyř skladatelů, kterým je výstava věnovaná, tedy Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka i Bohuslava Martinů, a to ve čtvrtek 30. března, den před koncem výstavy, o které jsme psali zde.

 

2023-03-28-CZcentrumNY-koncert-vystava-01

 

Přednáška představí nedávné přírůstky nově objevené korespondence Antonína Dvořáka ve sbírce Národního muzea - Muzea Antonína Dvořáka. „Současná muzejní sbírka skladatelovy korespondence zahrnuje přes 3100 položek, stále se ale na trhu objevují nové neznámé dopisy, které doplňují obraz skladatelových kontaktů doma i v zahraničí. Dvořák si dopisoval s významnými nakladateli, dirigenty a interprety, vedl ale také soukromou a rodinnou korespondenci,“ uvádějí pořadatelé s tím, že přednáška bude zaměřena na Dvořákovy dosud nepublikované dopisy, které byly v posledních letech získány do sbírky Muzea Antonína Dvořáka. Pozornost bude věnována také celé muzejní sbírce skladatelovy korespondence, jejímu obsahu, současnému stavu zpracování a zpřístupnění veřejnosti.

 

2023-03-28-CZcentrumNY-koncert-vystava-03

 

V rámci koncertu Tomáše Jamníka a Isabel Keleti zazní Romance Bohuslava Martinů, a to v americké premiéře. Poprvé ji zahrál v Londýně 10. ledna 2023 Frank Peter Zimmermann. Více o události zde.

Klavíristka Isabel Keleti je původem z Kansasu, vystudovala Mannes School of Music v New Yorku, kde vyučoval také Bohuslav Martinů. V Českém centru New York pravidelně vystupuje v rámci Mannes Sounds Festival. Poslední rok studovala na Janáčkové akademii múzických umění v Brně u Jana Jiraského v rámci Fulbrightova stipendia.

 

Foto: Kristupas Stonys, Fb Českého Centra v N.Y.

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.