čtvrtek, 30 březen 2023 14:03

Pachmanovy Pašije u Šimona a Judy

Autor:

Dva koncerty představí příběh Velikonoc srozumitelnou a poutavou formou v pražském kostele Sv. Šimona a Judy. V neděli a v pondělí 2. a 3. dubna tam od půl osmé zazní Pašije – Velikonoční příběh skladatele Richarda Pachmana pro devadesát hudebníků a zpěváků. Vystoupí Liberecký symfonický orchestr s dirigentkou Annou Novotnou Peškovou a Pěvecký sbor Resonance a jako sólisté Martina Kociánová, Dita Hořínková a Andrej Beneš. Autor hudby zasedne ve vybraných částech za klavír a mluveným slovem oba večery doprovodí herečka Libuše Švormová.

 

2023-03-28-Pasije-Racharda-Pachmana-02

 

Příběh Ježíše Krista se vrací do hlavního města poprvé po čtyřleté covidové pauze a autor to považuje doslova za zázrak, protože jde o produkčně velmi náročné představení. „Domnívám se, že je potřeba vracet se k tradicím a naše představení je založeno na křesťanské podstatě Velikonoc. Diváci prožijí během skladeb i mluvených vstupů Libuše Švormové nejen biblický příběh Krista, ale dostanou možnost zamyslet se i nad nadčasovými tématy jakými jsou láska, odpuštění a víra,“ upřesňuje Richard Pachman. Náš RozhovorPlus s ním si můžete připomenout ZDE.

 

2023-03-28-Pasije-Racharda-Pachmana-01

 

Děj představení začíná příchodem Krista do Jeruzaléma, pokračuje okolnostmi odsouzení a ukřižování až po zmrtvýchvstání. Části z Bible vybíral autor společně s prapravnučkou Boženy Němcové, farářkou Michaelou Procházkovou. V díle se také střídá hudba s mluveným slovem. „Myslím, že doprovodný text může mnoho říci i těm ,kteří Bibli nečetli, ani o této její části mnoho nevědí. Věřím, že na posluchače a vlastně i diváky hluboce zapůsobí," doplňuje herečka Libuše Švormová.

 

2023-03-28-Pasije-Racharda-Pachmana-03

 

Richard Pachman je autorem relaxační, duchovní, filmové, muzikálové i soudobé klasické hudby, vydal třicet sedm alb a napsal osm knih. Je laureátem ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti profesionálního umění – soudobé vážné hudby za rok 2009 a Ceny města Olomouc za přínos pro kulturu za rok 2014. Za scénické oratorium Mistr Jan Hus obdržel z rukou Václava a Dagmar Havlových Cenu Nadace Vize 97 na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006.

 

Foto: Ságl Production - Pašije: Velikonoční příběh z roku 2019 v Praze

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.