neděle, 23 duben 2023 14:18

Klasicistně-slovenské večery v Pardubicích

Autor:

Komorní filharmonie Pardubice nabídne v pondělí a ve středu 24. a 26. dubna díla vídeňských klasiků, Beethovena a Mozarta, a skladby dvou autorů s vazbami na Slovensko. Jde o tamního národního skladatele Eugena Suchoně a klasika Johanna Nepomuka Hummela, který strávil část života v Bratislavě. Jako sólistka v jeho variacích pro hoboj a orchestr vystoupí korejská hobojistka Yehyun Kim. Oba večery povede Daniel Raiskin, jinak šéfdirigent Slovenské filharmonie. Koncerty se konají v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

 

2023-04-23-KfPar-Kim-Raiskin-01

 

V první části programu zazní efektní a invenčně bohatá Mozartova Symfonie č. 32 G dur a pak zmíněné Hummelovy variace. Hobojistka Yehyun Kim uspěla napřed na domácí scéně a pak zamířila do Německa, kde studovala u předních pedagogů na vysokých hudebních školách v Berlíně i v Mnichově. Svoji profesionální kariéru zahájila jako první hobojistka v orchestru Prime Philharmonic Orchestra v Koreji.

V druhé části večera zazní Malá suita s passacaglií Eugena Suchoně. Ten se sice nejvíce proslavil svými operami, například Krútňava a Svätopluk, ale složil také mnoho orchestrálních a komorních skladeb. Program pak uzavře Beethovenova Symfonie č. 4 B dur. „Tato symfonie nabídne typicky beethovenovskou skladbu s působivým úvodem, ve kterém se stupňuje tajemná hudba až do energických úderů, které ústí do odlehčeného hlavního tématu,“ uvedl dramaturg orchesrtu Bohuslav Vítek.

 

Foto: Facebook interpretky

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.