čtvrtek, 27 duben 2023 10:27

Zahajovací koncert Košického hudebního jara slovensky i česky

Autor:

Mezinárodní hudební festival Košické hudební jaro oslaví letos svůj sedmašedesátý ročník. Státní filharmonie Košice připravila osm festivalových akcí různých žánrů - klasickou hudbu od baroka po současnost, jazz i minimal music. Zahájení KHJ bude patřit symfonickému koncertu. Státní filharmonii Košice povede britský dirigent John Warner a sólo v oblíbeném Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll přednese dánský violoncellista Jonathan Swensen. Košické hudební jaro začíná dnes, 27. dubna v devatenáct hodin v Domě umění a potrvá do 25. května.

 

2023-04-27-KHJ-Swensen-Werner-05

 

Část dramaturgie přibližuje generální ředitelka Státní filharmonie Košice Lucie Potokárová: „Festival Košickej hudobnej jari programovo rámcujú dve významné, svoju dobu reflektujúce diela. Na úvod festivalu zaznie ôsma symfónia Alexandra Moyzesa, jedného z najvýraznejších osobností slovenskej hudobnej moderny. Symfónia je reakciou na udalosti z augusta 1968, ktoré v Československu zadusili akýkoľvek náznak slobody ducha. Na záver festivalu Košická hudobná jar zahrá orchester Štátnej filharmónie Košice Šostakovičovu legendárnu siedmu symfóniu ‚Leningradskú‘, jednoznačne protivojnové dielo.

Alexander Moyzes se kromě hudby vyjadřoval také ke společenskému dění. Po vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968 přetavil svůj umělecký protest do své Osmé symfonie. Dokončil ji v roce 1969, dal jí příznačný podtitul "21.8.1968" a projevil jí svůj nesouhlas s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy. Dílo bylo během totality, až do listopadu 1989, zakázáno.

 

2023-04-27-KHJ-Swensen-Werner-04

 

Koncert pro violoncello a orchestr h moll z roku 1895 se od ostatních skladeb „amerického období“ Antonína Dvořáka zásadně liší především ve výrazu. Hlavním rysem díla je melancholie, avšak ne bezvýchodná rezignace. Jedná se o jedno z nejhlubších děl z velkých Dvořákových opusů, vyznačujících se hlubokou kontemplací, ale zároveň i monumentálním výrazem a velkorysými proporcemi. V sólovém partu Dvořák dokonale využil všech zvukových možností nástroje. Prakticky nepřetržitý melodický tok, stejně jako řada originálních instrumentačních nápadů, například dialog violoncella s flétnou v první části, i celková výstavba díla je nejpřesvědčivějším dokladem skladatelovy výjimečné hudební invenčnosti.

Dokončil jsem nový koncert pro cello a pravím Vám zcela jistě, že tento koncert daleko předstihuje mé oba koncerty, jak houslový, tak i ten klavírní. Nedivte se, že sám Vám to povídám, samochvála nebývá spolehlivá, ale já Vám to musím říct, že mám z toho díla nehoráznou radost a myslím, že se nemýlím,“ napsal Antonín Dvořák Josefu Bohuslavu Foersterovi v březnu roku 1895, kdy dokončil práci na Koncertě pro violoncello a orchestr.

 

2023-04-27-KHJ-Swensen-Werner-03

 

Sólistou večera bude violoncellista Jonathan Swensen - držitel grantu Avery Fisher Career Grant za rok 2022, vítěz Mezinárodní smyčcové soutěže ve Windsoru 2019, Chačaturjanovy Mezinárodní violoncellové soutěže 2018 a laureát Young Concert Artists Auditions. V březnu roku 2017 debutoval Elgarovým Koncertem pro violoncello s Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música.

 

2023-04-27-KHJ-Swensen-Werner-02

 

Státní filharmonii Košice povede mladý britský dirigent John Warner. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Orchestra for the Earth a hudebním ředitelem Oxfordské opery. Dirigoval London Symphony Orchestra a BBC Philharmonic. Pravidelně asistuje velkým dirigentským osobnostem, jako jsou Sir Simon Rattle a Daniel Harding, spolupracuje s Orchestre de Paris, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker a dalšími. Jeho průkopnická práce s Orchestra for the Earth mu umožňuje uvádět po celé Evropě širokou škálu koncertů, které spojují hudbu a přírodu, spolupracuje s předními environmentálními vědci a charitativními organizacemi.

 

2023-04-27-KHJ-Swensen-Werner-01

 

Foto: Jakub Šimoňák, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.