úterý, 02 květen 2023 13:55

Legendární Balanchine premiérově v Brně

Autor:

Dílo legendárního choreografa George Balanchina představí Balet Národního divadla Brno. Stane se tak prvním souborem v České republice, který provede choreografie z dílny této už zesnulé taneční osobnosti. Premiéra je na programu 5. května. Brněnský soubor uvede čtyři choreografie, mezi nimi i Čajkovského Pas de Deux na dosud nevyužívanou hudbu z Labutího jezera. Interprety budou zahraniční hvězdy Vadim Muntagirov a Fumi Kaneko, kteří vystoupili už na nedávném Balet Gala u příležitosti oslav Mezinárodního dne tance na konci dubna.

 

2023-05-02-NdB-Geroge-Balanchine-01

 

Odkaz George Balanchina je stále živý i téměr půlstoletí po jeho smrti. Je považován, za zakladatele neoklasicismu; stylu který ve zkratce na úkor děje klade vyšší důraz na tanec samotný. „Jeho choreografie jsou klasikou 20. století,“ dodává dramaturg baletu NdB Karel Littera. Balanchine byl zprvu tanečníkem v souboru prestižního Mariinského divadla, záhy se však vymanil z klasického stylu a inspiraci čerpal například též u akrobacie či kabaretu.

V rámci večera uvede Balet NdB i dílo Serenade, které lze považovat za milník v dějinách tance. Původně je koncipováno jako lekce jevištní techniky, do choreografie jsou totiž zakomponované i nečekané a náhodné události ze zkoušek. Na záměr tak autor povýšil třeba upadnutí nebo pozdní příchod na zkoušku.

 

2023-05-02-NdB-Geroge-Balanchine-02

 

Concerto Barocco je balet vystavěný na Bachově fuze a – dle slov Diany White – choreografie naprosto přesně reflektuje podstatu a ducha hudby. Diana White je zástupkyně The George Balanchine Trust z New Yorku a osobně dohlíží na správnost a bezchybnost celého představení. Poslední ze čtyř choreografií, balet Epizodes, vznikla z Balanchinova nadšení pro hudbu Antona Weberna, o které prohlásil, že umožňuje mysli „vidět tanec“.

Už zmíněné Tschaikovsky Pas de Deux je osmiminutovou ukázkou baletní techniky a bravury na část z Labutího jezera, která nebyla zahrnuta v původní partituře. Víc než padesát let po vydání byla objevena a Balanchine získal povolení použít ji pro svou vlastní choreografii. V české premiéře zatančí taneční hvězdy současnosti, Vadim Muntagirov a Fumi Kaneko. Repríza je naplánována na 7. května.

 

2023-05-02-NdB-Geroge-Balanchine-03

 

Foto: Ctibor Bachratý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.