středa, 03 květen 2023 13:24

Jakub Hrůša vyráží na turné s Vídeňskými filharmoniky

Autor:

Dirigent Jakub Hrůša vystoupí v květnu společně s Vídeňskými filharmoniky celkem na osmi koncertech v pěti evropských metropolích. Jako sólista se třikrát představí také klavírní virtuos Daniil Trifonov, který s Hrůšou vystupoval na sklonku dubna v Praze v programu České filharmonie. Na turné zazní díla od Šostakoviče, Prokofjeva a Janáčka.

 

2023-05-03-VF-turne-s-Hrusou-01

 

Evropské turné naváže na abonentní koncerty Vídeňských filharmoniků, které se konají ve dnech 5. až 7. května ve Vídni, ve Zlatém sále Musikvereinu. Ve středu 10. května se Hrůša představí s filharmoniky ve vídeňském Konzerthausu a odtamtud pak umělci odcestují do Německa, Nizozemska a Francie. Koncertní plán zahrnuje vystoupení 11. května v sále Filharmonie v Kolíně nad Rýnem, 12. května v Concertgebouw v Amsterdamu, 13. května v Labské filharmonii v Hamburku a turné završí vystoupení 14. května v Théatre des Champs-Elysées v Paříži.

Na program koncertů je zařazena Šostakovičova Pátá symfonie, Janáčkova předehra Žárlivost a dále během tří abonentních vídeňských koncertů Prokofjevův Třetí klavírní koncert, jehož sólového partu se ujme klavírista Daniil Trifonov. V Kolíně nad Rýnem, Amsterdamu, Hamburku a Paříži nahradí klavírní kus hudba z Prokofjevova baletu Romeo a Julie, jejíž aranžmá do suity připravil sám Jakub Hrůša.

 

2023-05-03-VF-turne-s-Hrusou-02

 

Hlavním dílem je Šostakovičova Pátá symfonie, symfonický monument, který vedle své až mahlerovsky hluboké skladebné a citové substance mimořádně dobře ilustruje napětí, jež panovalo v Sovětském svazu v době stalinského teroru. Je to mistrovská skladba plná úzkosti, ironie až sarkasmu a především ambivalence, která dodnes způsobuje, že různí vykladači vykládají toto (i další) Šostakovičovo poselství různě. Pro mě je symfonie především vyjádřením autorovy přináležitosti k strastem lidí jeho bezprostředního světa a naléhavým voláním po větší lidské svobodě,“ představuje hlavní osu programu dirigent Jakub Hrůša a k volbě převážně ruského repertoáru dodává: „Jsem přesvědčen, že přes trýznivou politickou situaci na Ukrajině a pocity, které se k tomu vážou, si nesmíme přestat uvědomovat, jaké umělecké hodnoty ruská kultura minulosti – často právě navzdory brutalitě politiky – vytvořila, a hrát její skladby plné kvality a lidskosti.

Není bez zajímavosti, že Janáčkova předehra Žárlivost, původní začátek opery Její pastorkyňa, zazní v podání Vídeňských filharmoniků poprvé v jejich historii.

 

2023-05-03-VF-turne-s-Hrusou-03

 

Jakub Hrůša se k Vídeňským filharmonikům vrací pravidelně prostřednictvím spolupráce na symfonických i operních projektech. Poprvé Vídeňské filharmoniky řídil při nastudování Janáčkovy opery Věc Makropulos před osmi lety, v létě loňského roku s nimi slavil úspěch při nastudování Janáčkovy Káti Kabanové na Salcburském festivalu. V koncertním programu s tímto tělesem debutoval před třemi lety. Velký ohlas vzbudilo jeho provedení Smetanovy Mé vlasti v květnu a červnu loňského roku ve vídeňských sálech Musikvereinu a Konzerthausu.

 

Foto: Dieter Nagl, Dario Acosta, Filip Waldmann

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.