čtvrtek, 11 květen 2023 08:56

V pátek začíná Pražské jaro 2023

Autor:

V pátek 12. května se ve Smetanově síni Obecního domu koná zahajovací koncert osmasedmdesátého Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Od dvaceti hodin vystoupí orchestr Velšské národní opery se svým šéfdirigentem Tomášem Hanusem a tradičně zazní cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Na dobu do 2. června je připraveno více než třicet koncertů, na dvou posledních zazní Beethovenova Devátá symfonie.

 

2023-05-11-Pj-zahajeni-02

 

„Master class“ v dopoledních hodinách na HAMU povede americký trombonista a pedagog Jeremy Wilson, fanfáry z opery Dalibor Bedřicha Smetany a Fanfáry Pražského jara zahraje Žesťový septet Pražského hradu pod vedením kpt. Pavla Hromádky na Slavíně. K poctě Bedřicha Smetany tam promluví muzikoložka Eva Velická. Park na pražské Kampě bude od šestnácti hodin patřit uměleckým souborům základních uměleckých škol z Brna, Vimperku, Brandýsa nad Labem i z Prahy a od dvaceti hodin bude na Kampě k vidění přímý přenos ze zahajovacího koncertu festivalu.

 

2023-05-11-Pj-zahajeni-01

 

V sobotu 13. května se bude v Anežském klášteře od jedenácti hodin konat koncert členů poroty Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola. Vystoupí tam rezidenční umělec festivalu Antoine Tamestit, Kristina Fialová, Garth Knox, Pavel Nikl, Cynthia Phelps, Lars Anders Tomter a Tabea Zimmermann. Finále soutěže je naplánováno do Dvořákovy síně Rudolfina na osmnáct hodin. Doprovod účastníkům zajistí Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Robertem Kružíkem a na programu budou výběr z Ligetiho Sonáty pro sólovou violu a Martinů Rapsodie-koncert pro violu a orchestr. Večer pak bude na programu ještě druhé uvedení Smetanova cyklu Má vlast v Obecním domě.

 

2023-05-11-Pj-zahajeni-04

 

Orchestr PKF—Prague Philharmonia s dirigentem Ondřejem Vrabcem vystoupí v rámci finále trombonové soutěže Pražského jara, a to v neděli 14. května od osmnácti hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu budou Concertino Es dur, op. 4 pro trombon a orchestr Ferdinanda Davida a Koncert pro trombon a orchestr „Don Chisciotte o un Autoritratto“ Juraje Filase. Večer v Rudolfinu zazpívá Magdaléna Kožená. Na klavír ji doprovodí její pravidelná umělecká partnerka Mitsuko Uchida. Umělkyně nabídnou písně Oliviera Messiaena a Clauda Debussyho.

 

2023-05-11-Pj-zahajeni-03

 

Foto: Gareth Iwan Jones, archiv Jeremyho Wilsona, Pražské Jaro / Petra Hajská a Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.