čtvrtek, 25 květen 2023 12:47

Klášterní hudební slavnosti už posedmnácté

Autor:

Letošní ročník Klášterních hudebních slavností nabídne sedmnáct koncertů. Festival se opět koná v tradičních destinacích v podhůří i samém srdci Jeseníků, a to v termínu od 10. června do 30. září.

 

2023-05-25-Klasteni-hudebni-slavnosti-01

 

Slavnostního zahájení 10. června se v Šumperku ujme basbarytonista Adam Plachetka. Koncertem s Czech Ensemble Baroque Orchestra vzdá hold šumperskému rodákovi a ve své době slavnému tenoristovi Leo Slezakovi. Jeho osobnost v dramaturgii festivalu připomíná rovněž výstava, přednáška ve Vlastivědném muzeu Šumperk a několik dalších pěveckých koncertů – Andělské hlasy v Bílé Vodě, Rozjímání Czech Ensemble Baroque Quintet v Klášteru na Hedeči či Il Castrato Vojtěcha Pelky v Maršíkově. Koncert Pocta Hortensii von Zierotin v Bludově, kde vystoupí sopranistka Olga Jelínková, připomene další pěveckou osobnost spjatou s regionem.

 

2023-05-25-Klasteni-hudebni-slavnosti-02

 

Festivalem se prolíná také téma inspirace Vídní, neboť domovskému městu festivalu Šumperku, se od devatenáctého století přezdívá „Malá Vídeň“. Na architektonickou podobnost obou měst poukáže v programu festivalu přednáška, série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně a cíleně zakomponované koncerty – především hudební večer Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta v lázeňském Jeseníku nazvaný Když Vídeň tančila valčík, dále Obrázky z výstavy souboru PhilHarmonia Octet Prague ve Šternberku, Soaré s kytarovým duem Siempre Nuevo v Bruntále, akordeonové Duo Absoluto v Tančírně, recitál Lubomíra Brabce v lázních Karlova Studánka či Cello Republic v programu Mezi proudy. Celý festival pak tematicky uzavře závěrečný koncert klarinetistky Anny Paulové a Pražského komorního orchestru v Šumperku nazvaný Vídeň, Praha, Šumperk.

V duchu názvu a tradice pořádají Klášterní hudební slavnosti řadu koncertů ve vzácných sakrálních stavbách. Kromě již uvedených to budou například Božské housle Pavla Šporcla v Šumperku, v Rapotíně Ensemble Fiorello a program Barokní trojhvězdí, ve Šternberku Nechte trubky znít a soubor PBtet či v Bruntále Hudba z kůru mezzosopranistky Evy Garajové a varhanice Michaely Káčerkové.

 

2023-05-25-Klasteni-hudebni-slavnosti-03

 

Koncert rezidenční umělkyně Klášterních hudebních slavností, klarinetistky Anny Paulové, byl 14. května v Mikulově první v řadě letošního ročníku festivalu. Prolog se tak letos poprvé přesunul do partnerského města města Šumperk. Více informací najdete zde.

 

2023-05-25-Klasteni-hudebni-slavnosti-05

 

Foto: Pavel Hotárek, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.