pátek, 26 květen 2023 17:00

ČRo D-dur: Kožená s komorním orchestrem a návštěva u ředitelky Filharmonie Brno

Autor:

„V úterý stojí za pozornost v 8:29 skladba Petra Ebena Řecký slovník. Odkazuje na jeho mimořádné jazykové nadání, uslyšíme řecká slova pro Hrdost, Ctnost, Dychtivost boje, Lásku – přátelství, Hněv, Smrt, Spor, Bolest, Radost – štěstí.“

„Několik koncertních árií Wolfganga Amadea Mozarta v podání Edity Gruberové. Mimořádná slovenská sopranistka měla bezchybnou techniku a smysl pro styl.“

„V rámci pravidelné sobotní a nedělní návštěvy se vydáme do Brna, ale jenom částečně. Naším průvodcem bude ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová a výběr skladatelů mimořádně pestrý…“

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-00

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 29. 5. do 4. 6. 2023?

Raná symfonie č. 3 Franze Schuberta otevře v pondělí v 8:15 dopolední blok, hrát bude Česká filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna. A hned od devíti na ni naváže Sukova Pohádka, tentokrát v provedení Královského liverpoolského orchestru pod taktovkou Libora Peška. Je to jeho nejlyričtější provedení slavné skladby. Jak se Suk blíží impresionismu, se dá sledovat ze srovnání s programem od 12:00. Zazní celý cyklus Debussyho Preludií, druhý sešit s francouzským pianistou Jeanem-Yvesem Thibaudetem a stejný pianista provede ještě Klavírní koncert č. 4 Sergeje Rachmaninova od 14:06. V 12:41 kompletní balet Dafnis a Chloé Maurice Ravela pod taktovkou Pierra Bouleze. Pondělní večer patří na D-dur živému vysílání ze Studia 1 a tématu „Elegance baroka ve swingovém kabátě“. Dlouholetí členové SOČRu, sóloflétnista Mario Mesany a jeho bratr Tadeáš hrající na kontrabas, si pro tento večer vybrali části ze dvou suit pro flétnu a jazzové trio od Clauda Bollinga. Ke spolupráci přizvali své kamarády, pianistu Jakuba Dvořáčka a hráče na bicí, Jana Linharta. Oba muzikanti jsou velmi dobře známí v jazzovém světě – Jakub pro svoji mistrnou hru a skladatelské úspěchy, Jan pro svou schopnost vytříbené improvizace a citlivého doprovodu. Koncert uvádí Lukáš Hurník a začíná se v 19:30.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-01

 

V úterý stojí za pozornost v 8:29 skladba Petra Ebena Řecký slovník. Odkazuje na jeho mimořádné jazykové nadání, uslyšíme řecká slova pro Hrdost, Ctnost, Dychtivost boje, Lásku – přátelství, Hněv, Smrt, Spor, Bolest, Radost – štěstí. Recituje Radovan Lukavský, zpívají Dagmar Pecková, Salome Losová a Komorní sbor Pražské konzervatoře, na harfu hraje Ivana Pokorná, řídí Jan Kasal. V tento den můžeme také slyšet oba houslové koncerty Josefa Bohuslava Foerstera, které v Londýně nahrál Ivan Ženatý s Jiřím Bělohlávkem. V 11:03 Koncert č. 1 c moll a v 14:15 Koncert č. 2 d moll. Ve večerním programu zazní vedle Zdeňka Šestáka a Viktora Kalabise také Hudba z baletu Ondráš Ilji Hurníka. Jsou to jednotlivé charakteristické tance: Tanec s halekáním – Dívčí tanec svatební – Zbojnický tanec – Tanec věštebný – Tanec ve sviadnovské hospodě – Smrt Ondrášova. Hraje Česká filharmonie, řídí Karel Ančerl. Začátek v 21:11.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-02

 

Ve středu doporučuji zaměřit pozornost na Fryderyka Chopina. V 8:22 zazní možná vzorové a těžko překonatelné provedení jeho Klavírního koncertu č. 1 e moll s polským klavíristou Krystianem Zimermanem. Ten sám nahrávku diriguje a je autorem celé umělecké koncepce. Ve 12:14 přednese Maria Joao Pires výběr z Nokturen, jedná se o subtilní a citlivé provedení duchovně založené osobnosti. A ve 13:37 přednese Leif Ove Andsnes slavnou Sonátu č. 2 b moll se smutečním pochodem.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-03

 

Ve středu večer nás čekají dva české koncerty ze světových pódií. Bude to překvapivě nejprve český program s českou hudbou a Českou filharmonií pod taktovkou současného šéfa SOČRu Petra Popelky. Smetanova symfonická báseň Z českých luhů a hájů, Martinů Houslový koncert č. 2 s Isabelle Faust a Dvořákova „Sedmá“. A poté exkluzivní písňový recitál Magdaleny Kožené, který zaujme šíří repertoáru: Ernest Chausson, Igor Stravinskij, Richard Strauss, Johannes Brahms, Maurice Ravel, Leoš Janáček, Antonín Dvořák. Všechno v doprovodu komorního ansámblu muzikantů a se Simonem Rattlem u klavíru.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-04

 

Dva vrcholné kusy Dvořákovy komorní hudby jsou připraveny na čtvrtek. V 9:34 Klavírní kvintet č. 2 A dur s Janem Panenkou a Smetanovým kvartetem a v 12:01 Smyčcový sextet A dur se Stamicovým kvartetem doplněným o Josefa Suka a Antonia Menesese. Večer očekávejte zajímavý výběr hudebních miniatur různých skladatelů. Od 21.19 všechny tři cykly Martinů Loutek v podání Emila Leichnera. V 21:59 Šest bagatel pro dechové nástroje György Ligetiho a po nich Osm invencí pro bicí nástroje op. 45 Miloslava Kabeláče. Na ně naváže v 22:34 skladba Ivany Loudové Planeta ptáků. A před půlnocí pestrá sestava skladeb pro kytaru v podání Pavla Steidla.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-05

 

V pátek od 8:18 je na programu několik koncertních árií Wolfganga Amadea Mozarta v podání Edity Gruberové. Mimořádná slovenská sopranistka měla bezchybnou techniku a smysl pro styl. A pak zajímavé provedení Brahmse na dobové nástroje na úplně nové nahrávce: v 9:17 Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll op. 15. Hrají András Schiff a Orchestra of the Age of Enlightenment, řídí András Schiff. Odpoledne andělský hlas Lucie Poppové v Symfonii č. 4 G dur se sopránovým sólem na slova lidové poezie ze sbírky Des Knaben Wunderhorn. Hraje Londýnský filharmonický orchestr, řídí Klaus Tennstedt. Ve 22:14 Anton Bruckner: Symfonie č. 8 c moll ve vzorovém provedení Royal Concertgebouw Orchestra, který řídí Bernard Haitink.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-06

 

V rámci pravidelné sobotní a nedělní návštěvy se vydáme do Brna, ale jenom částečně. Naším průvodcem bude ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová a výběr skladatelů mimořádně pestrý: F. Chopin, G. W. Gluck, R. Wagner, J. S. Bach, F. V. Míča, L. Janáček, M. Marais, G. Mahler či D. Scarlatti. V neděli pak ještě A. Vivaldi, N. Jommelli, J. Haydn, znovu L. Janáček, V. Kaprálová a M. Ravel.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-07

 

Opera v neděli od 16:00 patří bel cantu. Málo známá opera Vincenza Belliniho Bianca e Gernando, opera o dvou dějstvích na libreto Domenica Gilardoniho. A ještě dvě poloscénická díla si nenechte o víkendu uniknout. V sobotu ve 20:43 Manon Lescaut Zdeňka Šestáka s podtitulem Čtyři dramatické fragmenty: Vyznání – Dopisová scéna – Milostná scéna – Smrt Manon Lescaut. Účinkují Brigita Šulcová, Ivo Žídek a Pěvecký sbor Čs. rozhlasu v Praze. A v neděli v 20:17 Král David Arthura Honeggera v klasickém snímku Serge Bauda s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem. Jde o digitální nahrávku z roku 1985.

 

2023-05-26-Ddur-tipy-22-tyden-08

 

Foto: Fb České filharmonie, Pražské jaro / Ivan Malý Mario Wurzburger, Sébastien GrébilléCliff Roles, A. Bofill, Vojtěch Kába, Wikipedia / Gerard van Honthorst / volné dílo

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.