úterý, 30 květen 2023 10:09

Pavel Šmok, choreograf s duší básníka. Křest nové biografie tanečního tvůrce 20. století

Autor:

V Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí se koná speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm následuje křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové. Nová publikace o Pavlu Šmokovi přináší souhrnný pohled na jeho choreografické dílo. Klíčové jsou jeho nejslavnější a nejvýznamnější choreografie a proměny jeho rukopisu i přístupu k tanečnímu umění. Akce se koná ve středu 31. května od sedmnácti hodin.

 

2023-05-30-Pavel-Smok-publikace-02

 

„Po téměř roční práci se nám podařilo uspořádat a vydat kompletní biografii choreografa Pavla Šmoka, která má za cíl provést čtenáře různými obdobími jeho tvůrčího života,“ říká Ladislava Dunovská Jandová, ředitelka Nadačního fondu a institutu Pavla Šmoka, který se zaměřuje na propagaci a oživení odkazu této výrazné osobnosti české choreografie a v jehož ediční řadě kniha vychází. Autorka publikace Lucie Kocourková pracovala s více než sto padesáti českými a zahraničními články, recenzemi, objevila dosud nepublikované rozhovory a shrnula ohlasy na Šmokovo dílo od padesátých let až k poslední tvorbě. Knihu doprovází bohatý obrazový materiál, její vydání podpořily nadace Český literární fond, Český hudební fond, Státní fond kultury a řada jednotlivých dárců a podporovatelů v rámci kampaně na Donio.cz. „Děkujeme všem za podporu, bez jejich přispění by kniha nemohla být vydána ve formátu a kvalitě, kterou jsme si od začátku nové edice v rámci vydavatelství Balet Praha nastavily,“ váží si podpory Dunovská.

 

2023-05-30-Pavel-Smok-publikace-05

 

Rozhodla jsem se zmapovat uměleckou kariéru Pavla Šmoka od samotných počátků, najít a připomenout, čím bylo jeho dílo v tom kterém období charakteristické,“ uvádí autorka nové knihy, taneční historička a publicistka Lucie Kocourková a dodává: „Je jiný Pavel Šmok, který v začátcích Baletu Praha experimentuje s novými tvary, jiný Pavel Šmok, co si v Basileji užívá technických možností velkého divadla, a od něj se zase liší Pavel Šmok, co divákům zpřítomňuje skrze tanec hudbu Bedřicha Smetany… Na druhou stranu jsou jisté znaky, které všechnu jeho tvorbu spojují a rámují a podle nichž bychom jej poznali vždy.

 

2023-05-30-Pavel-Smok-publikace-03

 

Biografie vychází z materiálu, který Pavel Šmok sám připravil jako souhrn svého života a kariéry a který laskavě poskytl jeho syn Martin Šmok. Kniha příliš nezabíhá do osobní roviny, ale drží se především písemných pramenů, rozhovorů, mnoha desítek článků a recenzí včetně zahraničních. „Mým záměrem bylo podat nejen analýzu jeho díla, ale také pokusit se odhalit zdroje jeho mnohočetného talentu a vlivy, které byly rozhodující pro celé jeho umělecké směřování. I proto dávám větší důraz i na dobu, kdy jako choreograf začínal a jeho myšlení o tanci se teprve formovalo,“ říká se Lucie Kocourková. Novou biografii Pavla Šmoka bude možné získat na místě s osobním věnováním autorky, stejně tak publikaci mapující historii souboru Balet Praha v šedesátých letech.

 

2023-05-30-Pavel-Smok-publikace-04

 

Foto: Nadační fond a Institut Pavla Šmoka, Ivan Drábek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.