neděle, 04 červen 2023 14:15

Třicátý sedmý ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov

Autor:

Dramaturgie jihočeského festivalu komorní hudby v Českém Krumlově se tradičně zaměřuje na uvádění skladeb s prokazatelnými vazbami k regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů krumlovského panství. Letošní sedmatřicátý ročník navíc akcentuje hudební vlivy španělské a latinskoamerické kultury. Tento programový prvek se odvíjí od opery, jejíž zkrácenou verzi představí ansámbl Capella Regia Praha v rámci Barokní noci. Půjde o dílo Una cosa rara, ossia Bellezza ed onestà, které zkomponoval španělský skladatel Vicente Martín y Soler. Řada koncertů se koná od 26. června do 9. července.

 

2023-06-04-FKH-CK-2023-01

 

Komická opera Una cosa rara, ossia Bellezza ed onestà si ihned po své vídeňské premiéře v roce 1786 získala nesmírnou oblibu a zastínila mimo jiné i Mozartovu Figarovu svatbu. Ve své době šlo o patrně nejpopulárnější vídeňskou operu. Una cosa rara pochopitelně pronikla i do schwarzenberské hudební sbírky a to jak v podobě opisu opery (podle nějž bude dílo nastudováno), tak i v několika úpravách. K těm patří také transkripce pro knížecí dechovou harmonii od dvorního hudebníka Jana Venta, jejíž intepretace se ujme ansámbl Harmonia Mozartiana Pragensis.

 

2023-06-04-FKH-CK-2023-03

 

Široké spektrum vlivů španělské hudební kultury (včetně jejich zaoceánských přesahů) představí i některé další koncerty. Na tvorbu španělských autorů období baroka poukáže koncert souboru Ensemble Inégal. Latinskoamerickým inspiracím v jazzu převážně bude věnován program jazzové zpěvačky Yvonne Sanchez, žánru tango nuevo bude patřit nocturno, na němž se krumlovskému publiku představí akordeonista Ladislav Horák a violoncellista Petr Nouzovský.

 

2023-06-04-FKH-CK-2023-02

 

Naopak ryze český program zazní při koncertu k poctě Josefu SukoviDvořákovo trio zahraje skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Dva festivalové koncerty se budou specificky vázat k různým etapám hudební minulosti Českého Krumlova, v obou případech na základě vlastního pramenného výzkumu: K slavné renesanční éře tohoto sídla bude odkazovat koncert Madrigaly rožmberského dvora, na němž vystoupí vokální soubor Dyškanti pod vedením hudebního historika Martina Horyny. Mnohem pozdější podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem opět představí volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy uvede repertoár sestavený z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

 

2023-06-04-FKH-CK-2023-04

 

Foto: archiv festivalu / Lubor Mrázek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.