pátek, 01 březen 2019 07:10

Od Pikové dámy přes Švandu dudáka k Lolitě
Šest operních premiér ND v sezóně 2019/2020

Autor:

„Ščedrinovu Lolitu připraví Sláva Daubnerová. Očekává se osobitý výklad a provokativní vizuální přitažlivost díla.“

„Krále Rogera připraví Národní divadlo v koprodukci s divadly ve Varšavě, Stockholmu a Tokiu.“

„Národní groteska Švanda dudák připomene úspěšného skladatele Weinbergera, po válce zapomenutého a nehraného.“

 

veb-ND-IMG20190222111738

 

Národní divadlo připravuje pro příští sezónu na svých čtyřech scénách šest operních premiér a několik koncertů. Na repertoáru zůstane pětatřicet dalších operních inscenací. Velkou událostí sezóny bude znovuotevření budovy Státní opery po několikaleté rekonstrukci. Operní gala, které v někdejším Novém německém divadle zahájí opětovný pravidelný provoz, se bude konat přesně 132 let po prvním večeru. Je ohlášeno na 5. ledna 2020.

 

ND-NDT-AK-Prag-Praha-Neues-Deutsches-Theater-Nove-nemecke-divadlo

 

Repertoárovou nabídku historické budovy rozšíří čtyři nové tituly – z klasiky Čajkovského Piková dáma a Pucciniho Turandot, z meziválečného odkazu svérázná národní operní groteska Švanda dudák od Jaromíra Weinbergera a zpívaný balet Špalíček Bohuslava Martinů. Ve Stavovském divadle se jako novinka bude v české premiéře hrát Lolita Rodiona Ščedrina a ve Státní opeře se objeví Král Roger od Karola Szymanowského. Jde o díla pokrývající dobou vzniku stovku let po roce 1890.

 

ND-Kudlika-06-j-kolodzieski-borys-kudliczka980-768x512

 

Ščedrinovu Lolitu, poprvé uvedenou Mstislavem Rostropovičem v roce 1994 ve Stockholmu, prezentuje vedení Národního divadla jako odvážné ztvárnění kontroverzního literárního bestselleru – stejnojmenného románu rusko-amerického spisovatele Vladimira Nabokova. Námětem je vášnivý vztah vzdělaného čtyřicátníka a dvanáctileté dívky. Inscenaci, která bude mít premiéru 3. října, připraví slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, od níž se očekává osobitý a sugestivní výklad i provokativní vizuální přitažlivost díla, a slovensko-polský scénograf Boris Kudlička. Dirigentem projektu je Sergey Neller, absolvent vysokých škol v Moskvě a Berlíně, držitel Mahlerovy ceny z dirigentské soutěže v Bamberku v roce 2016. Je současně také výrazným klavíristou a skladatelem, autorem oper Tintagiles a Phaedra, inscenovaných v uplynulém desetiletí v Rusku.

 

ND-Teatr-Wielki-ed697261-9d26-4094-a3ee-30ffffaa25e5

 

Krále Rogera, významné dílo meziválečné polské moderny hrané v Praze jen roku 1932, připraví Národní divadlo v koprodukci s varšavským divadlem Teatr Wielki, stockholmským Královským operním divadlem Kungliga Operan a tokijským Novým národním divadlem. Na projektu, jehož premiéra je naplánována na 3. dubna 2020, se sejdou režisér Mariusz Treliński, scénograf Boris Kudlička a jako dirigent nový hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.

 

ND-vanda-vanda-dudk-Nove-nmecke-divadlo-Praha-1929

 

Švandu dudáka nastuduje k 28. květnu 2020 režisér Vladimír Morávek, a to prý zejména pro rodiče a děti. Skladatel Jaromír Weinberger, od války žijící v USA, napsal ve 20. letech s humoristou Milošem Karešem volné pokračování Tylova Strakonického dudáka. Dudák Švanda se ožení s Dorotkou, ale vydá se do světa a loupežníkem Babinským. Ve všech šlamastykách jim pomůže zvítězit česká vychytralost a láska k hudbě. Dílo mělo premiéru v roce 1927 v Národním divadle v nastudování Otakara Ostrčila a v roce 1931 se po mnoha evropských úspěších dostalo i do newyorské Metropolitní opery a pak až do Buenos Aires. Weinberger bodoval „národní“ notou slyšitelnou v jeho hudbě, tak odlišnou od dobové avantgardy. Rafinovaně instrumentoval motivy vypůjčené často od českých klasiků. Někomu to přišlo epigonské a někomu jako sentimentální kýč, ale nacisté skladatele zavrhli z jiných důvodů - pro jeho židovský původ. Weinbergerova hudba byla po válce v podstatě zapomenuta a nehrála se ani v tuzemsku. Vzácnou výjimku bylo Jihočeské divadlo v roce 1975.

 

ND-vanda-1975-gal125305022617

 

Špalíček Bohuslava Martinů je ze stejné doby, měl premiéru v Národním divadle v roce 1933. U skladatele, který ve 20. letech patřil užíváním jazzových a dadaistických prvků k avantgardě, se stal prvním z jeho návratů ke kořenům. Špalíček je volným pásmem dětských her, říkadel a pohádek, inspirovaným sbírkami lidové tvorby a jarmarečním středověkým divadlem. Na jeviště se v metropoli vrátí 25. června 2020 po třech desetiletích, a to v režii a choreografii Petra Zusky a za řízení Jaroslava Kyzlinka.

 

ND-Martin-p01bqt8j

 

Pucciniho Turandot se 23. ledna 2020 vrátí do historické budovy Národního divadla po čtyřech desetiletích – hrála se kdyžtak v budově Státní opery. Inscenace slibuje být zajímavá osobou režisérky – má jí být Katharina Wagner, pravnučka skladatele a umělecká ředitelka Bayreuthského festivalu.

 

ND-Pikov-40172

 

Rovněž Čajkovského Piková dáma, připravovaná na 26. března 2020, bude mít zajímavého režiséra – Daniela Špinara, uměleckého ředitele činoherního souboru Národního divadla. Romantický thriller o třech kartách přinášejících jistou výhru vznikl podle Puškinova námětu, ale Čajkovskij hlavní postavu proměnil z podvodníka ve vnitřně rozpolceného mladíka, který podlehne hráčské vášni, a vložil do opery hudbu předjímající jeho Šestou symfonii, které se říká Patetická, ale asi by se jí mělo správněji říkat Vášnivá.

Z letošní sezony se vedle již uváděných děl do sezóny 2019/2010 dostanou také čtyři tituly, které v tomto okamžiku ještě na repertoáru nejsou - opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva, která má mít premiéru letos v květnu při festivalu Pražské jaro, a Smetanův Dalibor plánovaný na konec června; vedle nich pak i dva komornější projekty – večer nazvaný Mozart a ti druzí, sestavený z aktovek Michaela Nymana a Stevena Stuckyho a připravovaný do Stavovského divadla na začátek dubna, a alternativní dílo Tramvestie skladatele Petra Wajsara, vycházející z nahrávek pořizovaných v tramvaji mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou a chystané na Novou scénu na polovinu letošního dubna.

 

NDns-bav-smetana-960x450

 

Koncerty Opery Národní divadla obsáhnou zářijové zahájení sezóny, adventní programy, Mozartovy lednové narozeniny a předjarní narozeniny Bedřicha Smetany. Připraven je také cyklus zábavně vzdělávacích pořadů pro děti a jejich rodiče „Opera nás baví“. A pokračovat mají živé přenosy operních představení na náměstí Václava Havla vedle budovy Národního divadla a spolupráce s platformou Operavision, která zprostředkovává přenosy operních představení na internetu.

Balet Národního divadla plánuje jako novinky choreografii Jiřího Kyliána Gods and Dogs, balet Leonce a Lena choreografa Christiana Spucka s hudbou Johanna Strausse a Bernda Aloise Zimmermanna, Čajkovského Spící krasavici a jako společný projekt s Laternou magikou ohlásil premiéru s názvem Bon Appétit! Jde o nové autorské taneční divadlo choreografa Jana Kodeta, který bude spolupracovat s režisérským tandemem SKUTR a skladatelem Ivanem Acherem.

Foto: Národní divadlo, Boris Kudlička, Teatr Wielki, Petr Veber

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.