*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Zabijak-zivotPrask-komorn-baletfoto-The-Queens

Pražský komorní balet zítra v 18 hodin na internetové televizi Mall.tv uvede nový komponovaný večer s názvem Zabiják život, jehož premiéra byla původně plánována na 22. listopadu v pražském Divadle na Vinohradech. Večer se skládá ze dvou zbrusu nových kusů, a to satirické taneční komedie Když nevíte coby, kupte si dva hroby z pera Marka Svobodníka a choreografie Epitaf, kterou vymyslel Petr Zuska. Oba tvořili na hudbu českých skladatelů Josefa Suka a Antonína Dvořáka. V novince Pražského komorního baletu se objeví hořkosladký humor, osudová láska i mrazení smrti.

 

12780976410218278766581949994954458996250960oJako motivaci pro své studenty z Pražské konzervatoře dnes chystají koncert violistka Kristina Nouzovská Fialová a violoncellista Petr Nouzovský. "I v nepříznivých dobách totiž rostou talenty nastupující generace studující na Pražské konzervatoři. V rámci dnešního online koncertu představíme sedm mladých umělců, kteří si zaslouží naši pozornost," dodává Petr Nouzovský. Stream se koná dnes od 19 hodin z kostela sv. Vavřince a sledovat ho bude možné na Facebooku Asociace hudebních umělců a vědců a také na Facebooku KlasikyPlus.cz. Vystoupí Adam Klánský, Josef Matěj Švec, Aaron Gruen, Alžběta Bláhová, Anežka Kroupová, Eliška Fleischmannová a Štěpán Makhmatov. Na klavír je doprovodí Hana Forsterová a Jakub Dvořáček. Na programu bude Haydnův Koncert C dur, Bachovo 6. Preludium, Šostakovičův Koncert, Dvořákův Klid lesa a další významná studijní díla české i světové hudební literatury. Koncert je prvním z řady série Adventních koncertů s názvem Fórum mladých hraje (nejen) seniorům 2020. Druhý je na programu za týden, ve středu 9. prosince opět od 19 hodin v Chaberském dvoře v Praze 8. Vystoupí na něm naše přední sólistky s kombinovaným barokně-adventním repertoárem, mezzosopranistka Eva Garajová, violistka Kristina Nouzovská Fialová a na virginal Michaela Káčerková. Zahrají díla Corelliho, Bacha, Marcella, Händela, Giordaniho a Cacciniho. Třetí koncert je v plánu ve středu 16. prosince opět v Chaberském dvoře a nese podtitul Chaberští hudebníci hrají Chabrům. Vedle manželů Nouzovských na něm zahrají houslistka Markéta Vokáčová, violista Vladimír Bukač a violoncellista Ivan Vokáč. Zazní skladby Leclaira, Bacha, Haydna, Vieuxtempse, Halvorsena, Skoumala a Petráše. I oba tyto koncerty bude na svém Facebooku crosspostovat KlasikaPlus.cz.

Novoron-koncert-Vdeskch-filharmonik-se-bude-nest-v-bezstarostnem-duchuNovoroční koncert Vídeňských filharmoniků ve Zlatém sále Hudebního spolku bude už pošesté řídit dirigent Riccardo Muti. Zda se koncert 1. ledna 2021 uskuteční za účasti diváků, nebo bez nich, není zatím vzhledem k vývoji koronavirové pandemie jasné. Konat se však bude určitě a podle organizátorů se má nést v bezstarostném duchu a zprostředkovat naději v lepší zítřky. V programu bude dominovat dynastie Straussů. Figuruje v něm sedm kusů od Johanna Strausse mladšího, skladby Johanna Strausse staršího a Josefa Strausse, ale také hudba Carla Zellera, Franze von Suppè, Karla Millöckera a Karla Komzáka. Česká televize plánuje jako každoročně přímý přenos Novoročního koncertu. O jejich historii nedávno psal Jiří Vejvoda ZDE a pak ZDE.

001

Od uplynulého úterý až do Štědrého večera přichystala Filharmonie Brno na svých stránkách každodenní překvapení. Filharmonický adventní kalendář pořadatelé naplnili směsicí fotografií a hudebních videí. Návštěvníci webu díky němu uvidí a uslyší různá komorní seskupení složená z členů orchestru, podívají se do zákulisí, užijí si mikulášskou nadílku a jiné příspěvky. Pořadatelé nezapomněli ani na významná data a výročí spojená s prosincovými dny a připomenou také lidové tradice.

 
středa, 02 prosinec 2020 09:05

Den hraček se Zlínskou filharmonií online

001

Filharmonie Bohuslava Martinů chystá pro děti mateřských a základních škol edukativní projekt s názvem Nesedíme za bukem, hrajeme vám s Facebookem. Orchestr tak chce podpořit online vzdělávání v oblasti hudby. První pilotní virtuální koncert s titulem Den hraček bude těleso živě streamovat zítra, ve čtvrtek 3. prosince od 10 hodin, a to prostřednictvím Facebooku a webových stránek orchestru.

 
008

S blížícím se koncem roku má Jihočeské divadlo pro své diváky připravené projekty s názvem kulturní svařák. Ten má být směsicí všeho, co jen se dalo stihnout a vymyslet během této podivné doby. Akce se budou konat nejen v online prostoru, ale také ve městě.

 
1

Zemlinského kvarteto zítra uzavře letošní koncertní sérii večerů komorní hudby s názvem 4plus. Poslední z řady pěti koncertů se uskuteční ve Velkém sále pražské Městské knihovny ve středu 2. prosince v 19:30 hodin a hostem bude klarinetista Karel Dohnal. Hudební večer se bude opět vysílat online, protože podle stávajícího stupně rizika protiepidemického systému není povolena účast diváků na kulturních akcích. Vstupenky na zpoplatněný stream lze zakoupit v prodejní síti GoOut. Video pak bude přístupné až do konce roku.

 
1

Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravují na pondělí 7. prosince slavnostní benefiční koncert, kterým připomenou významná jubilea tří skladatelů, a sice Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Adventní koncert zazní v podání klavírního Tria Martinů a online přenos se uskuteční z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert mohou diváci sledovat od 19 hodin přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na YouTube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.

 
IMG5975-c-Fortna

Orchestr BERG ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava pořádá poslední letošní díl Hudby k siréně, originální série poledních mikrokoncertů. Pozítří, ve středu 2. prosince, tak ve světové premiéře zazní novinka skladatele Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce. Odkazuje ke ztišení vnitřního hlasu, které můžeme společně s jeho skladbou prožít nejen v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku. Stanice Vltava bude mikrokoncert vysílat v 11:57 hodin z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů, který je partnerem koncertu.

 
neděle, 29 listopad 2020 11:48

Dny Bohuslava Martinů jsou letos bez publika

F-GardinerKoncertem České filharmonie začíná dnes v Praze festival Dny Bohuslava Martinů. Koná se do pátku 18. prosince a letos jen online na internetu, bez posluchačů v sále. První večer vysílá také v přímém přenosu Česká televize na ČT art. John Eliot Gardiner bude v jeho rámci vedle Voříškovy Symfonie řídit Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr od Martinů. Po vystoupení České filharmonie, jejíž dnešní koncert patří do čtveřice adventních orchestrálních programů šířených televizí a na sociálních sítích, budou další koncerty Dnů Bohuslava Martinů už komorní. Na čtvrtek 3. prosince chystají pořadatelé z Nadace Bohuslava Martinů program nazvaný Martinů a Švýcarsko. V internetovém přenosu ze Sálu Martinů budou hrát klarinetistka Kateřina Soukalová, violoncellista Petr Nouzovský a klavírista Ivo Kahánek, a to Janáčka, Suttermeistera, Brahmse a Martinů. Následuje 9. prosince koncert laureátů Soutěže Nadace Bohuslava Martinů z roku 2019, jeho protagonisty budou pianista Matouš Zukal a smyčcové duo, které vytvořili Matouš Pěruška (housle) a Kristina Vocetková (violoncello). Na 14. prosince je připraven koncert z díla Césara Francka a Bohuslava Martinů, vystoupí na něm houslista Bohuslav Matoušek s klavíristou Miroslavem Sekerou. Ve stejném sále zahrají 17. prosince Dvořáka a Martinů Jitka Čechová, Jan Talich a Jan Páleníček, tedy Smetanovo trio. Přehlídku uzavře 18. prosince Miroslav Sekera klavírním recitálem sestaveným z hudby Leoše Janáčka, Franze Liszta, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Koncerty festivalu se odehrávají podle původního rozvrhu, ale v sále bez diváků. Videozáznamy budou zveřejněny na stránkách jednotlivých koncertů.

 

Strana 1 z 200