*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

700

Státní filharmonie Košice uspořádala na zítřek online koncert, který bude zároveň vysílat i regionální televizní stanice TelKE. Od 19 hodin tak v přímém přenosu zazní světová premiéra skladby Funky concerto pro fagot a komorní orchestr českého skladatele a kytaristy Lukáše Sommera. Sólový part přednese náš fagotista Jan Hudeček. Čtyřdílný opus má multižánrový charakter a je inspirován různými prvky americké hudby. Druhou skladbou večera bude První symfonie Ludwiga van Beethovena a celý koncert bude řídit šéfdirigent košické filharmonie Zbyněk Müller.

 
501

Janáčkova filharmonie Ostrava chystá dva další online koncerty. První z nich, s názvem Talentované mládí, nabídne JFO v živém přenosu na svých sociálních sítích zítra, ve čtvrtek 25. února od 18 hodin, a to v podání mladých nadaných hudebníků. Jejich představení zaznamenají pro stream kamery absolventů a studentů oborů multimediálních technik a audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě. Fotoreportáž zase pořídí studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Začínající muzikanty hned následující týden na pódiu vystřídají profesionální hudebníci. Ve čtvrtek 4. března od 19 hodin zazní Mahlerova Symfonie č. 4 G dur pod taktovkou Tomáše Netopila se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou v sólovém partu. V první půli dojde na Kontrabasový koncert Nina Roty a sólo přednese Martin Raška. Oba koncerty proběhnou ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bez osobní účasti posluchačů a bude je možné sledovat na YouTube stránce orchestru i zde.

 

 

100

Mezinárodní Letní hornové kurzy Broumov se letos uskuteční od 1. do 7. srpna v broumovském klášteře. Jejich pořadatelé spustili v těchto dnech registraci. Zájemci o účast v sedmém ročníku kurzů se mohou registrovat online, a to na novém webu www.letnihornovekurzy.cz. Přihlášky je možné podávat do konce června.

 

3568708418193161881114006899592063096979456oPetr Polívka skutečně končí na postu ředitele Karlovarského symfonického orchestru. Vedení města ho dnes i přes veškeré protesty a nesouhlasná stanoviska odvolalo. V reakci na to vzápětí ohlásil odchod i šéfdirigent Jan Kučera. "Vzhledem k dnešnímu bezprecedentnímu odvolání ředitele s okamžitou platností rezignuji," oznámil na sociálních sítích. Petr Polívka, který vedl orchestr od roku 2015, dlouhodobě odmítal vyhovět městu a propustit velkou část členů orchestru – informovali jsme o tom ZDE, ZDE a ZDE. Podle opozice i odborné veřejnosti řídil Polívka instituci dobře a úspěšně jak po manažerské, tak po umělecké stránce. Městská rada dnes odvolala také ředitele Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petra Kroppa. I proti jeho sesazení se postavili zaměstnanci, architekti i opozice. Na podporu obou odvolaných manažerů vznikají otevřené dopisy. Z řad odborné veřejnosti a umělců se zvedá mohutná vlna odporu a varování, že jde o mnohem větší problém, než se může na první pohled zdát: obzvlášť v této době by takto politici jednat neměli a zakládají tím nebezpečný precedens. Vedení města protesty odmítá a nechalo se slyšet, že na pozice ředitelů obou městských organizací vyhlásí otevřené výběrové řízení.

11999793734140467053049996886385764891069230oKarlovarský symfonický orchestr vyzval vedení města, aby v nejisté době koronakrize ustoupilo od uvažovaného odvolání ředitele Petra Polívky. Soubor by považoval takový krok za jednoznačnou destabilizaci organizace, protože se většina světa nachází v bezprecedentní „době temna“, kdy se i kulturní instituce snaží přežít nastalý výpadek všech letitých jistot. „V troskách jsou abonentní cykly, pečlivě plánované výchovné koncerty pro tisíce dětí z celého kraje nebo péče o kulturní zážitky (…) našich babiček a dědečků…,“ píše se v oficiálním stanovisku orchestru. Symfonici připomínají, že v době koronakrize prokázali obrovskou loajalitu vůči městu a jeho obyvatelům, mimo jiné hraním pod okny panelových domů nebo před nemocnicí či na Tržní kolonádě, streamy, programy pro děti… i aktivitami v charitě. Že od vedení města dosud nezazněla žádná pochvala ani podpora těchto aktivit, nevadí; že se však nyní město snaží orchestr jednoznačně poškodit, hudebníkům podle jejich vyjádření jedno není a nemůže být. V případě odvolání ředitele žádají o zdůvodnění takového kroku, který může znamenat „naprostou katastrofu“, a požadují garanci, že nový ředitel nebude vystaven požadavku snižovat počet členů orchestru. „Žádáme o garanci, že vedení největšího lázeňského města v republice chce mít symfonický orchestr, v našem případě jeden z nejstarších v Evropě (…) a jediný živý umělecký soubor v krajském městě,“ píší. Nekončící boj o to, zda má existence orchestru pro město smysl, nebo ne, a zda by se neměl zredukovat na komorní těleso, je podle nich „potupný a nedůstojný“. Čtěte také Jak zničit jeden z nejstarších symfonických orchestrů v Evropě a Petr Čech: Zredukování Karlovarského symfonického orchestru by bylo devastující a barbarské

13212838736706152263148119188407936711721683o

"Orchestr má obrovskou historii a přežil časy podstatně náročnější než je nynější období – světové války, období komunismu, mnohé finanční krize..."

„Karlovarský symfonický orchestr má blízké propojení i s tuzemskou nejstarší vzdělávací institucí – s Pražskou konzervatoří.“

„Fungování orchestru je nyní zajištěno kvalitním a erudovaným způsobem a jakékoliv jeho narušení je nežádoucí.“

Záměr města Karlovy Vary jednat 23. února o výběrovém řízení na místo ředitele Karlovarského symfonického orchestru, stejně jako ředitele Kanceláře architektury města, vyvolal nesouhlasné reakce mezi politiky a občany i na sociálních sítích. Lidé podepisují petici proti uvažovanému odvolání ředitele orchestru Petra Polívky, který patrně odmítá přistoupit na finanční a personální redukce. Za hudební veřejnost se přidal také ředitel pražské konzervatoře Petr Čech, který ředitele podpořil a primátorku Andreu Pfeffer Ferklovou vyzval, aby takové kroky ještě důkladně zvážila. Měly by podle něj devastující důsledky.

 
503

Epidemiologická situace je vážná a není jisté, jak dlouho bude trvat. Přesto však pořadatelé mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro řadu koncertů uskuteční – byť částečně, v jiné podobě a v jiných termínech, než bylo plánováno. Z původně zamýšlených projektů se v březnu uskuteční tři koncerty formou streamu, a to na www.pardubickehudebnijaro.cz a na sociálních sítích festivalu. O dalších koncertech a jejich formě budeme informovat podle vývoje koronavirové situace. Pardubické hudební jaro má maximální zájem nabídnout postupně všechny plánované koncerty.

 
112

Letošní, čtvrtý ročník Letní hudební akademie Kroměříž dirigenta Tomáše Netopila se bude konat od 12. do 20. srpna. Přihlášky lze zasílat do 15. května a otevřeny budou obory pro sólové hráče, komorní hra, smyčcový studentský orchestr i výuka orchestrální hry. Studenty pro své obory si budou vybírat přímo jednotliví lektoři, a to na základě přihlášek a dodaných nahrávek. Přesné dispozice zájemci naleznou na http://www.academykromeriz.com/prihlasky/. Souběžný festival Hudební Kroměříž přinese program pro širokou veřejnost.

 

 

1004

Česká televize na dnešní večer na stanici ČT art zařadila ve 20:15 přímý přenos, který pořadatelé nazvali 10 LET MUZIKÁLU V OSTRAVĚ 2010–2020. Půjde o průřez muzikálovým repertoárem Národního divadla moravskoslezského za posledních deset let, kdy právě tento hudební žánr v souboru převážil nad dříve preferovanými operetami. Chybět nebudou například melodie z muzikálů Marguerite, Sunset Boulevard, Evita, Kočky, Jesus Christ Superstar, West Side Story, Rebecca, Edith a Marlene, z komorního dílka Thrill Me (Vzruš mě!), ale také ukázky z novinek NDM – z muzikálů Květiny pro paní Harrisovou nebo původního díla s názvem Harpagon je lakomec?, které divadlo ještě divákům nabídnout nemohlo.

 

1000V tomto týdnu bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín nahrávat skladbu Lukáše Sommera Smrtihlav 2020. Mladý český kytarista a skladatel napsal symfonickou báseň, inspirovanou stejnojmennou povídkou anglického romantického básníka a prozaika Edgara Allana Poea, na objednávku přímo pro zlínskou filharmonii. Dílo mělo být ve světové premiéře uvedeno  letos 14. ledna, ale v důsledku koronavirové krize nebylo možné koncert uskutečnit. Nahrávka se stane součástí nového CD Lukáše Sommera nazvaného Smrtihlav 2020. Zároveň se rodí druhý díl Sommerovy kytarové učebnice s názvem Chci být kytaristou. „Ten bude už pro pokročilejší malé kytaristy a bude obsahovat kolem třiceti skladeb. Malý dárek pro děti a kolegy do časů distančních – ‚Zimní haiku‘. Naučte se ho, než sleze sníh…,“ píše na svém facebookovém profilu autor.

Strana 1 z 224