Západočeské symfoniky nově povede Vladimír Smutný
Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně bude mít od října nového ředitele. V konkurzu vypsaném v červnu letošního roku zvítězil Vladimír Smutný, dlouholetý trumpetista tělesa, který tři roky zastával také post náměstka ředitele orchestru. Ve funkci nahradí dočasného ředitele Martina Peschíka.

Od 1. října letošního roku se do čela nejstaršího českého symfonického tělesa postaví Vladimír Smutný. Rodák z Mariánských Lázní je se Západočeským symfonickým orchestrem spjat už čtvrt století: od roku 2000 působí jako trumpetista, mezi lety 2009 a 2022 zastával také funkci náměstka ředitele. Smutný přebírá vedení orchestru v době, kdy se přes dlouhodobé finanční obtíže dosavadnímu řediteli Martinu Peschíkovi podařilo udržet těleso v chodu. Peschík je aktuálně šéfem opery Divadla města Ústí nad Labem.
„Navzdory dlouhodobému podfinancování si orchestr udržuje vysokou uměleckou úroveň a zůstává kulturním pilířem Mariánských Lázní i celého regionu. Jsem hrdý na své kolegy hudebníky, kteří svou práci vnímají jako poslání. V orchestru panuje přátelská atmosféra a naše sídlo v historickém domě Casino patří k nejkrásnějším koncertním sálům v západních Čechách. Děkuji správní radě za projevenou důvěru a těším se, že se budu v příštích letech podílet na rozvoji orchestru, jeho dramaturgii i směřování. Velmi si vážím také podpory vedení města Mariánské Lázně, našeho zřizovatele, která byla klíčová zejména při loňských překotných událostech. Zároveň chci poděkovat Martinu Peschíkovi za to, že dokázal orchestr v tomto období stabilizovat,“ uvedl ke jmenování Smutný.
Vladimír Smutný je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka, vedle své kariéry u Západočeských symfoniků působí také jako kapelník tanečního Concordia Bandu a zakladatel Originálního salónního orchestru, s nimiž vystupuje v Česku i Německu. Je členem několika dalších lázeňských těles, kromě trubky hraje také na klavír, křídlovku, akordeon či panovu flétnu. Vedle interpretační činnosti se věnuje dramaturgii a produkci koncertů, provozuje agenturu Spa Entertainment a dlouhodobě se podílí na kulturním životě Mariánských Lázní.
foto: Facebook Západočeského symfonického orchestru
Příspěvky redakce
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
Více z této rubriky
- Jan Dušek (1942–2025)
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Valentýna Ibriqi ovládla ústeckou klavírní soutěž
- Zlatá ladička roku pro Janáčkovy filharmoniky i pražské rozhlasové symfoniky
- Zbyněk Srba (1961–2025)
- JAMU udělila čestný doktorát scénografce Pamele Howard
- Archeologové na místě Janáčkova kulturního centra našli dům. Bydlel tu Přemysl Otakar II.?
- Zoe Hippius vítězkou Golatovy pěvecké soutěže v Ostravě
- Mladý klavír Pražské konzervatoře 2025 zná své laureáty. Talentem zvolena Adéla Mužíková
- Japonka Risa Toho vítězkou Prague Organ Competition