Září s varhanami u Svatého Jakuba třikrát s Irenou Chřibkovou
Třicátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum znamená osm koncertů o čtvrtcích počínaje 7. srpnem. Zářijový program přehlídky načne 4. září francouzský varhaník David Cassan. Souběžně s festivalem neutichá nedělní řada koncertních matiné, během níž se v první polovině devátého měsíce roku představí výhradně domácí varhanice Irena Chřibková.

Zářijový program svatojakubského Audite organum otevře vystoupení dalšího francouzského reprezentanta, který na festivalu není nováčkem. Jako „lahůdku“ pořadatelé anotují koncert titulárního varhaníka kostela St. Étienne du Mont v Paříži Davida Cassana, který na pražském, festivalu vystoupil v roce 2022 (reflexi čtěte ZDE) a o rok později nadchl i olomoucké publikum (reflexi čtěte ZDE). V programu nazvaném Barvy Francie Cassan jako poctu Pierru Pincemaillemu zahraje díla od Bacha, Liszta a Duruflého a přidá improvizaci na text ze života svatého Františka.

V září se příznivci varhanní hudby mohou vypravit také o týden později na vystoupení Hommage à Luigi Celeghin Itala Marca d‘Avoly, za dalších sedm dní na Maďara Brúna Kaposiho, jehož koncert se zve Hommage à Elisabeth Roloff a zahrnuje značnou míru improvizování, nebo na závěrečný koncert, který bude v rukou ředitelky festivalu Ireny Chřibkové, kterou umělecky posílí Smíšený pěvecký sbor Notre-Dame vedený sbormistryní Leonou Stříteskou, houslistka Gabriela Kubátová a bicista Martin Opršál. Úplně poslední skladbou letošního festivalu se při večerním koncertu 25. září zvaném Dobrořečte Pánu stane Pražské Te Deum 1989 Petra Ebena.
Během každého koncertu je k dispozici videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře. „Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Umění se dotýká duše člověka a jeho bytostné potřeby po kráse a harmonii,“ uzavírá Chřibková, která pro portál KlasikaPlus.cz připravila před pěti lety obsáhlý rozbor svatojakubských varhan.

Souběžně s Mezinárodním varhanním festivalem pokračuje koncertní řada varhanních matiné, které se konají každou neděli dopoledne. Nejbližší dvě akce (7. a 14. září) v tomto rámci obstará znovu místní titulární varhanice Irena Chřibková. Už zítra ve Svatém Jakubu hraje při témže cyklu varhaník Jan Rotrekl.
Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
Více z této rubriky
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie