pátek, 07 únor 2020 15:48

Jonas Kaufmann doprovázený PKF přilákal dvacet tisíc diváků

Autor:

„Koncerty kopírovaly obsah stejnojmenného nového alba, na kterém Kaufmann zpívá árie a duety ze Straussových operet.“

„Dirigoval - jako při většině Kaufmannových koncertů - Jochen Rieder.“

„Babička mu zpívávala Straussovy, Lehárovy a Stolzovy evegreeny.“

 

5

 

Desítka koncertů v prestižních sálech Německa, Francie, Belgie, Švýcarska a Maďarska, na nich bezmála dvacet tisíc posluchačů. Taková je bilance čtyřtýdenního evropského turné Jonase Kaufmanna s programem nazvaným Mein Wien – Moje Vídeň. Při všech vystoupeních mezi 7. lednem a 1. únorem doprovázel německého tenoristu orchestr PKF-Prague Philharmonia.

Programy společných vystoupení kopírovaly obsah stejnojmenného nového alba, na kterém Kaufmann zpívá árie a duety ze Straussových operet Netopýr, Noc v Benátkách a Vídeňská krev a k tomu písně od Roberta Stolze a dalších autorů. Nechyběla ani neoficiální vídeňská hymna „Wien, Wien, nur du allein“ od Rudolfa Sieczyńského. Dirigoval – jako i při většině Kaufmannových koncertů – Jochen Rieder, kterého s pěvcem pojí dlouholeté umělecké přátelství.

 

10

 

Jonas Kaufmann, rodák z Mnichova, v souvislosti s „vídeňským“ albem v rozhovorech zmiňuje dávný vztah k rakouské metropoli a její typické hudbě. Jeho prarodiče žili ve Vídni, babička měla k tamní lehčí múze blízký vztah a zpívávala mu Straussovy, Lehárovy a Stolzovy evegreeny. Pochytil jako dítě také vídeňský dialekt. A jeho vůbec první profesionální pódiová zkušenost, ještě za studií, se týká operety Noc v Benátkách od Johanna Strausse.

 

1

 

Koncerty se uskutečnily v síni Gasteig v Mnichově, v sále Müpa v Budapešti, ve stuttgartské Liederhalle, v síni Philharmonie v Berlíně, v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži, v hamburské Laeiszhalle, v Palais des Beaux-Arts v Bruselu, v Tonhalle v Düsseldorfu, v Kulturním a kngerovém centru KKL v Lucernu a ve Festspielhausu v Baden Badenu.

Na koncertech spoluúčinkovaly dvě sopranistky: Američanka Rachel Willis-Sørensen a Jihoafričanka Johanni van Oostrum.

Turné mapoval orchestr na speciální webové stránce.

 

3

 

6

 

4

 

Foto: archiv PKF, Sebastian Madej, Václav Hodina, Posztós János, archiv PKF, Chloé Desnoyers

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.