čtvrtek, 21 květen 2020 19:55

Lobkowicz Trio hrálo pro Hudbu bez hranic

Autor:

Cyklus online komorních koncertů Hudba bez hranic, pořádaných v pražském sídle Nadace Bohuslava Martinů, pokračoval vystoupením souboru Lobkowicz Trio. Tvoří ho už celé desetiletí pianista Lukáš Klánský, houslista Jan Mráček a violoncellista Ivan Vokáč. Na programu měli hudbu Ludwiga van Beethovena a Dmitrije Šostakoviče – Trio op. 11 vídeňského klasika a Trio č. 2 ruského klasika hudby 20. století. Záznam koncertu je ke zhlédnutí  ZDE.

 

Trio-1

 

Koncertní platforma Hudba bez hranic pomáhá pacientům mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic a současně přispívá k zachování kontaktu s hudbou v obtížné době vládních opatření proti pandemii koronaviru. V rámci série osmi streamovaných koncertů se postupně představují přední čeští umělci. Od 9. dubna tak vystoupili violoncellista Petr Nouzovský s akordeonistou Ladislavem Horákem, kytarista Lukáš Sommer, houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekerou, violisté Kristina Fialová, Jan Pěruška Karel Untermüller spolu s klavíristou Adamem Skoumalem a s houslisty Janem a Matoušem Pěruškovými a violoncellisté Petr Nouzovský, Jan Páleníček, Jiří Bárta a Michal Kaňka s klavíristkami Terezií Fialovou a Jitkou Čechovou a houslistou Leošem Čepickým. Na 28. května je naplánován koncert Kvarteta Epoque. Protagonistou jednoho jazzového koncertu v rámci cyklu byl pianista Najponk.

Účinkující vystupují bez nároku na honorář. Projekt Hudba bez hranic vznikl aktuálně spojením Asociace hudebních umělců a vědců a Nadace Bohuslava Martinů. Koncerty je možné sledovat na www.martinu.cz a na facebooku Hudba bez hranic.

 

IMG20200521154324

 

Trio-2

 

Foto: Hudba bez hranic

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.