pondělí, 07 prosinec 2020 13:08

NODO zveřejnilo Song Books Johna Cage z roku 2018 online

Autor:

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil zve ke sledování záznamu scénického provedení díla Johna Cage Song Books z roku 1970, které mělo českou premiéru na konci června 2018 na bienále NODO / New Opera Days Ostrava. Účinkovali v něm členové orchestru Ostravská banda a S.E.M. Ensemble pod vedením uměleckého ředitele festivalu Petra Kotíka. Spolu se scénografem Davidem Bazikou cyklus nastudoval Jiří Nekvasil, a to pro uvedení v Divadle Antonína Dvořáka.

 

111

 

„Devadesátiminutový unikátní večer Vám nyní zprostředkujeme online spolu s Ostravským centrem nové hudby, s nímž pravidelně Národní divadlo moravskoslezské NODO spolupořádá,“ uvádí Jiří Nekvasil s tím, že dílo lze sledovat zde.

 

002

 

Song Books je rozsáhlá kolekce sólových skladeb navazující na dvě vokální sóla, která Cage napsal dříve. „Navzdory velké volnosti, kterou umožňují rozmanité typy notace a instrukcí, jsou tato sóla interpretačně velmi ošidná, neboť vyžadují zanícené, a přitom disciplinovaně neosobní provedení. Na Song Books je možno pohlížet jako na hudebně-surrealistické dílo, ovšem zbavené veškerých psychoanalytických aspektů,“ informuje v anotaci k české premiéře pro NODO Jaroslav Šťastný.

„Jsem rád, že Cageovo výjimečné dílo v nastudování právě pro Dny nové opery Ostrava můžeme nyní zprostředkovat nejširšímu publiku prostřednictvím záznamu na YT. Přeji Vám příjemný hudební zážitek!“ zve Jiří Nekvasil.

 

003

 

Foto: Paul Bergen, archiv Ostravského centra nové hudby

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.