sobota, 10 srpen 2019 13:27

Z Akademie Václava Hudečka vyšli vítězně Matteo Hager a Kateřina Krejčová

Autor:

Pátečním galakoncertem se uzavřela luhačovická Akademie Václava Hudečka. Jejími letošními vítězi jsou Matteo Hager z Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, laureát letošního VII. ročníku Mezinárodní soutěže PhDr. Josefa Micky, a Kateřina Krejčová, studentka Hudební a taneční fakulty AMU, členka Orchestrální akademie České filharmonie, s Klárou Leškovou tvořící houslové duo Agape.

 

7

 

„Letošní úroveň je neskutečná, o těchto mladých houslistech brzy uslyšíte. Dorůstá nám nová generace úžasných muzikantů. Dnes večer musíme rozhodnout o těch nejlepších, kteří budou zítra oceněni. Nikdy za 23 let to nebylo tak těžké...,“ nechal se ještě ve čtvrtek slyšet Václav Hudeček.

Třiadvacátý ročník nabídl v rámci Svátků hudby v Luhačovicích osm koncertů, včetně vystoupení někdejších vítězů. Hudečkova Akademie trvá dva týdny, vrcholí každoročně několika absolventskými koncerty. Talentovaní houslisté ve věku 12 až 23 let pracují pod vedením Václava Hudečka a houslisty Jiřího Fišera v individuálních hodinách a následně se představují publiku. Vítězové získávají mistrovské nástroje a smyčce, jejich získání financují sponzoři akademie.

 

9

 

Dosavadními vítězi Akademie Václava Hudečka jsou od roku 1997 postupně Radim Kresta, Romana Zieglerová, Ivana Kovalčíková, Hana Hložková, Jana Nováková – Vonášková, Jiří Vodička, Petr Matěják, Lenka Matějáková, Josef Špaček, Jan Mráček, Markéta Janoušková, Barbora Valečková, Marie Mátlová, Jakub Junek, Marek Pavelec, Markéta Dominikusová, Markéta Říhová, Anton Čonka, Ludmila Pavlová, Eliška Kukalová, Pavla Tesařová, Klára Lešková a Marie Hasoňová. Akademií už prošly čtyři stovky mladých lidí. Projekt realizuje nezisková organizace Spolek Václava Hudečka pro pořádání houslových kurzů.

 

2

 

Rozhovor s loňskou vítězkou čtěte zde.  Odpovídá v něm mimo jiné i na otázku, zda by ji lákalo stát se koncertním mistrem České filharmonie, když jsou jimi teď tři z absolventů a vítězů luhačovické akademie – Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček

 

1

 

Václav Hudeček loni získal Cenu České hudební rady. Už roky se intenzivně, nezištně a účinně věnuje podpoře českých začínajících umělců, a to nejenom houslistů. A právě z důvodu jeho práce s mladými talenty - za jeho dlouhodobou úspěšnou umělecko-pedagogickou podporu mladé generace - rozhodla valná hromada střechové hudební organizace udělit mu své ocenění. Hudeček k tomu tehdy portálu KlasikaPlus řekl: „Když jsme s mojí ženou začínali s organizací Svátků hudby v Praze a luhačovické Akademie, činili jsme tak z pocitu nedostatku příležitostí koncertního uplatnění nastupující české hudební generace v porevolučních časech. Na této cestě jsme potkali spoustu skvělých lidí, kteří pochopili naše snažení a podpořili je. Jsem nesmírně vděčný mojí ženě za neutuchající optimismus v časech nedostatku a chladné hlavy v časech hojnosti. Ocenění si zaslouží jak ona, tak všichni ti, kteří nás na té cestě doprovázeli; věřím, že nám i do dalších let zachovají svoji přízeň."

 

Foto: archiv Akademie Václava Hudečka 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.