pondělí, 06 leden 2020 18:31

„Drahé múzy, zůstaňte se Státní operou!“

Autor:

„Galakoncert ke znovuotevření divadla hýří jmény skladatelů a zajímavých interpretů, program připomíná momenty z historie operních souborů, které tu působily.“

„Zahájení patří, stejně jako v roce 1888, Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským.“

„Defilé stylů, řada příslibů, vždyť například právě Fidelio má obnovenou premiéru už tento týden.“

 

16

 

A chraňte ji a inspirujte ji, patří ještě do citátu ze slavnostního znovuotevření pražského operního divadla, aby oslovení múz užité v titulku bylo úplné. Jsou to slova spisovatele Pavla Kohouta, která v posledním z několika vstupů završila jeho veskrze lakonické vystižení uplynulých 132 let historie budovy, kultury v Praze a politického vývoje v zemi. Státní opera, od roku 1888 do druhé světové války scéna pražských Němců, prošla v posledních třech letech zásadní technologickou i památkovou rekonstrukcí. Pavel Kohout svým slovem doprovázel nedělní galakoncert, který vrátil divadlo umělcům z Národního divadla a veřejnosti.

Je večer první neděle roku 2020 a divadlo stojící mezi muzeem a nádražím, kdysi na krásném městském bulváru, dnes u mnohaproudové magistrály, hýří barvami. Na jeho fasádě je vytváří videomapping, který upozorňuje řidiče projíždějících aut – nikdo jiný sem náhodně v podstatě nepřijde – že se opět otvírá Státní opera, v níž se naposled hrálo v roce 2016. Přicházejí pozvaní hosté, před divadlo postupně přijíždějí černé limuzíny… a protože v jedné z nich je také představitel blízkého státu vnímaný jako kontroverzní postava, nechybějí tu ani demonstranti. Ale je to jen takový chabý protest: vám nevadí, že s ním budete v jednom sále? Nechápou, že oslovení jdou na koncert a ne na politické kolbiště. Kontroverzních postav je v té chvíli v divadle ve skutečnosti už několik, ale o ně tento večer nejde.

 

5

 

Interiér Státní opery se nově vyloupl do krásy inspirované podobou Nového německého divadla. Pryč jsou některé prvky, které hlediště a přilehlé prostory charakterizovaly po několik desetiletí od posledních úprav uskutečněných v normalizačních letech. Ta doba měla svou estetiku, teď jsme už zase blíž původnímu vzhledu. I pouhý letmý pohled však prozrazuje, že je ještě co dokončovat. Stačí se cestou po schodech na druhý balkon podívat třeba na způsob začištění spár mezi stěnami a podlahou a je jasné, že se tu finišovalo před pátým lednem dost narychlo.

Je také zřetelné, že všichni přítomní jsou dlouho před osmou rukojmími televize vysílající koncert v přímém přenosu. Kamery nedokumentují, co se děje, kamerám se podřizuje průběh a spád večera i jeho scénografie, kamerám se tu inscenuje. A poučil snad dokonce někdo publikum o nutnosti úspory času, že po jednotlivých číslech tleská tak krátce?

 

2

 

Bylo by přitom čemu. Galakoncert ke znovuotevření divadla hýří jmény skladatelů a zajímavých interpretů a program šikovně připomíná některé momenty z historie operních souborů, které tu působily. Na jevišti sedí orchestr Státní opery, s taktovku před ním stojí hudební šéf souboru Karl-Heinz Steffens. Ještě je chvíli potřeba počkat, televize ještě pár vteřin něco vysílá, dirigent zvedá ruce podruhé… a konečně se může začít. Publikum má tištěné programy, s novými displeji, kde budou titulky, se teprve naučí zacházet. Ale doma u obrazovek se naopak každý musí výhradně spolehnout na titulky, dnes už se v televizi hudba většinou nemoderuje.

 

1

 

Zahájení patří, stejně jako v roce 1888, Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským, dnes ovšem jen předehře. Dala by se zahrát i obřadněji a měkčeji. Zvuk orchestru je mohutný, ale moc se nepropojuje. Pro naše místa z něj zvukově trčí tympány a tuba a celek často překrývá pěvce. To se ale určitě spraví, až bude těleso dole v orchestřišti. Pak přichází sopranistka Lise Davidsen, o níž, ostatně jako i o ostatních, není v programu (v němž jsou ale vytištěni i zpěváci, kteří nakonec odřekli) ani slovo. Tedy hledejme informace jinde: mladá norská pěvkyně, v několika posledních letech úspěšná ve světových soutěžích, jako je Operalia, a nedávná podzimní debutantka v Pikově dámě v Metropolitní opeře. Během pražského večera zpívá Alžbětu z Tannhäusera a pak i aktuální Lízu. Nádherný velký hlas, lyrický zejména ve měkce ztišených výškách, dramatický všude, zvláště v temnějších hloubkách. Zjevení. Uslyšíme ji někdy víc?

Tenorista Pavel Černoch ztělesňuje mezinárodní úspěšnost některých tuzemských zpěváků. Operetní část repertoáru Neues deutsches Theater připomíná lehce dekadentním hitem z Lehárovy Země úsměvů, evropský operní rozhled divadla veristicky naléhavou árií Cavaradossiho z Pucciniho Tosky. Uměřeně suverénní projev, pěkně vedený hlas. Pak přichází na řadu sextet z druhého dějství Dona Giovanniho. V náznaku herectví vyjádření vztahů postav, v plném pěveckém výkonu v souboji s příliš velkým orchestrem plnokrevný Mozart: Simona Houda Šaturová, Alžběta Poláčková, Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Miloš Horák, Pavel Švingr. Po nich Eva Urbanová se svou ještě stále mrazivě dramatickou kreací – s pevnou, silnou Kostelničkou z Janáčkovy Její pastorkyně. Po pěkné mezihře z opery Šaty dělají člověka od Alexandera Zemlinského, který v tomto divadle dirigoval a šéfoval šestnáct let, přichází první velká operní scéna večera, finále Růžového kavalíra. Straussova nekonečně krásná hudba s Alžbětou Poláčkovou, Kateřinou Kněžíkovou a s islandskou mezzosopranistkou Arnheiður Eiríksdóttir. Pěkně sladěné hlasy. Jen toho blyštivého zvukového stříbra v orchestru mohlo znít víc a ještě okouzleněji.

 

19

 

Je po přestávce. Ke scéně ze Smetanových Braniborů v Čechách, kteří se během sovětské okupace u nás logicky moc nehráli, nastupuje dozadu pěvecký sbor a před orchestr marnotratně sedm sólistů, z nichž se však sólově uplatní jen Jiří Sulženko. Ostatní sólo ani ansámbl nezpívají a ve zvukové mase mohutného finále třetího dějství se zcela ztratí… Puccini, Čajkovskij, od Martinů nějak moc hlučné a málo skotačivé Saltarello z Mirandoliny, která tu měla v roce 1959 světovou premiéru; pak sofistikovaný ansámbl z Krásových Zásnub ve snu, nestárnoucí, respekt budící Peter Mikuláš s důstojným a závažným monologem Hraběte ze Schrekerovy opery Vzdálený zvuk… a na závěr povznášející finále Beethovenova Fidelia se sedmi sólisty. Defilé stylů, řada příslibů, vždyť například právě Fidelio se vrací do repertoáru jako první, má obnovenou premiéru už tento týden.

 

12

 

Je hodinu a půl před půlnocí, divadlo, pro tento večer plné celebrit, se postupně vylidňuje. Policejní pásky jsou dávno pryč, stejně jako demonstranti, zůstaly po nich jen nějaké papíry s hesly. Na fasádě už není videomapping. Nastávají všední dny. Budovu čeká dokončení tisíců maličkostí, zaměstnance ovládnutí nových technologií a během dalších měsíců směřování k budoucímu plnému provozu. Drahé múzy, zůstaňte se Státní operou, vybavují se slova Pavla Kohouta, který promlouval z projekční plochy nad jevištěm. Zůstaňte s ní, ať se tu dělá podnětné, nápadité a zábavné divadlo, ať sem směřují ti nejlepší umělci a ať sem nechodí jen turisté, ale i Pražané.

 

8

 

3

 

18

 

17

 

44

 

11

 

30

 

40

 

Foto: Jakub Fulín - Národní divadlo; Veronika Paroulková 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.