úterý, 03 březen 2020 15:07

Festival Opera: Šest Libušek a 8500 diváků

Autor:

„Nejlepší inscenací jsou Francesca da Rimini a Lakomý rytíř.“

„Cenu ředitelky festivalu má Brno za Příhody lišky Bystroušky.“

„Libušky získali také Ensemble Damian, Martin Šrejma a Lívia Obručník Vénosová.“

 

Liberec

 

Čtrnáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera, na kterém se v Praze od 4. ledna do 2. března během devatenácti představení vystřídaly operní soubory z České republiky a Slovenska, zaznamenal letos na 8500 diváků. Za výjimečné festivalové výkony pořadatelé udělili tradiční ocenění, takzvané Libušky. V podobě skleněných artefaktů je slavnostně předají na jevištích oceněných divadel.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy získalo Cenu kritiků za nejlepší inscenaci – nastudování aktovek Francesca da Rimini a Lakomý rytíř od Sergeje Rachmaninova. Do Ostravy putuje Libuška v podobě Ceny kritiků za mimořádnou interpretaci role skladatele Živného v Janáčkově opeře Osud, jak ji v Národním divadle moravskoslezském ztvárnil Martin Šrejma.

 

Ostrava-Osud

 

Cenu diváků za mimořádnou interpretaci role získala Lívia Obručník Vénosová za interpretaci titulní role v opeře Francesca da Rimini. Cenu diváků za nejlepší inscenaci získal Ensemble Damian za volnou rekonstrukci barokní opery L´Arianna, pod níž jsou podepsáni Claudio Monteverdi, Ottavio Rinuccini, Vít Zouhar a Tomáš Hanzlík. Cenu ředitelky festivalu Lenky Šaldové získalo Národní divadlo Brno za inscenaci opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Šlo současně o představení s největší návštěvností – s osmi stovkami obsazených míst.

 

Brno-Bystrouka

 

Festival, jehož hlavním pořadatelem je Jednota hudebního divadla, pravidelně upozorňuje na to, co se obzvláště vydařilo. Je jedinou přehlídkou, která pravidelně, a to každé dva roky, nabízí ucelený pohled na operní divadlo v celé České republice a na Slovensku. Protože jde o společnou akci všech divadel, je na rozhodnutí vedení jednotlivých souborů, s jakým titulem se festivalu zúčastní. Jsou to opery klasické, málo hrané i novinky – autorská díla autorů různých generací.

Stálé operní soubory zřizované městy či státem se představily na scénách Národního divadla, alternativní soubory hrály v dalších divadelních i nedivadelních prostorech.

 

damian

 

Od roku 2007 při příležitosti festivalu Výbor Jednoty hudebního divadla oceňuje osobnosti a instituce, které významně přispěly domácímu opernímu divadlu. Letos udělil cenu Ostravskému centru nové hudby a Národnímu divadlu moravskoslezskému za festival NODO / Dny nové opery Ostrava, který se koná od roku 2012 jako bienále a ukazuje možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století.

 

Ostrava-NODO

 

Foto: Divadlo F. X. Šaldy, Národní divadlo moravskoslezké, Národní divadlo Brno, NODO

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.